Zaskoczona para patrzy na ekran laptopa

Rozdzielność majątkowa albo wspólnota. Co wybrać po ślubie?

Wiele młodych małżeństw staje przed podjęciem bardzo trudnej decyzji odnośnie przyszłości swojego majątku. Pomożemy wam podjąć decyzję i zdradzimy, jak może być odebrana przez partnera lub partnerkę.
Reklama

Ustawowo przyjęte jest, że po zawarciu związku małżeńskiego w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Jednak prawo przewiduje możliwość zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej ustalającej między małżonkami ustrój rozdzielności majątkowej. Obecnie bardzo dużo młodych par decyduje się na zawarcie takiej właśnie umowy.

Co oznacza to w praktyce?

Umowa ta może być zawarta dobrowolnie w trakcie trwania związku małżeńskiego lub przed zawarciem związku małżeńskiego, ale obowiązuje od pierwszego dnia trwania małżeństwa. Ponadto rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona sądownie poprzez orzeczenie, w przypadku separacji małżonków lub w przypadku gdy wobec jednego z małżonków orzeczono ubezwłasnowolnienie lub ogłoszono jego upadłość.

W praktyce oznacza to, że od dnia zawarcia umowy i trwania związku małżeńskiego każdy z małżonków sam zarządza swoim majątkiem i nie odpowiada za długi współmałżonka.

Reklama

Zarobki małżonków nie wchodzą do majątku wspólnego. Umowa majątkowa jest szczególnie ważna w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą związaną z dużym ryzykiem finansowym, wtedy też posiadany przez drugą stronę majątek jest zabezpieczony.

Co czuje partner w tej sytuacji?

Poniekąd czasem propozycja zawarcia umowy majątkowej może zostać odebrana jako brak zaufania drugiej strony, jednak należy pamiętać, że jest to tylko papier, który nie do końca musi definiować rzeczywistość, a samo jej zawarcie może uchronić nas w przypadku problemów finansowych od niechcianego długu współmałżonka.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama