Juka domowa
Canva.com

Smocza palma - jak ją pielęgnować w warunkach domowych?

Jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, które wielu z nas ma w domu jest smocza palma, czyli juka. Podpowiemy wam dziś, jak o nią zadbać w warunkach domowych i jakie zagrożenia czyhają na tę roślinę.
Reklama

Juka domowa zyskała nazwę smoczej palmy, dzięki swoim spiczastym i wąskim liściom, które wyglądają bardzo egzotycznie i na pierwszy rzut oka kojarzą nam się z rajską wyspą. Pielęgnacja tej domowej rośliny wcale nie jest trudna i możemy łatwo ją uprawiać w doniczce.

Juka domowa
Canva.com

W sklepach ogrodniczych możecie znaleźć ją także o nazwie juka słoniostopa. Gruby pień rośliny faktycznie przypomina potężną, dużą nogę słonia. Piękne, spiczaste liście są zielone i bardzo sztywne. To bardzo wytrzymała roślina i co najważniejsze - wieloletnia.

Reklama

Jak pielęgnować smoczą palmę, by zawsze wyglądała pięknie?

Juka gości w polskich domach już od lat 70. To egzotyczny akcent na domowym parapecie. Wystarczy, że będzie miała dużo światła i niezbyt obfitą ilość wody. W lecie warto trzymać ją na zewnątrz, np. na balkonie lub w altanie, aby ochronić ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Pamiętajmy o regularnym, ale delikatnym nawadnianiu rośliny. Ziemia cały czas powinna być lekko wilgotna, ale nigdy nie powinniśmy jej nadmiernie przelewać.

Reklama

Optymalna przerwa między jednym a drugim podlewaniem wynosi 10 dni. Smocza palma bardzo dobrze znosi temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza oraz poniżej -15 stopni Celsjusza. Warto zasilić ją specjalnym nawozem do juk lub roślin doniczkowych na początku okresu wegetacyjnego.

Juka domowa
Canva.com

Czy można rozmnażać smoczą palmę?

Rozmnażanie tej zielonej rośliny doniczkowej polega na przesadzeniu sadzonek pędowych.

Reklama

Od pnia musimy odciąć rozetki liściowe. Najlepiej zrobić to na wiosnę. Doniczka przygotowana do rozmnażania młodych sadzonek powinna być wypełniona torfem oraz piaskiem.

Rozmnożone juki ustawiamy w oświetlonym miejscu. Najlepiej w temperaturze 20 stopni Celsjusza i więcej. Mała sadzonka potrzebuje znacznie więcej wody, dlatego powinniśmy ją często zraszać wodą ze spryskiwacza do kwiatów. Po miesiącu będziemy mogli ją przesadzić do większej doniczki.

Reklama

Na co choruje smocza palma?

Mimo, że uprawa juki jest bardzo prosta, to niestety jej właściciele często spotykają się z chorobami pochodzenia grzybowego oraz bakteryjnego. Liście smoczej palmy często usychają i opadają, gdy nadmiernie podlewamy podłoże rośliny lub dostarczamy jej za mało światło.

Jedną z infekcyjnych chorób jest miękka zgnilizna bakteryjna. Wówczas liście smoczej palmy brązowieją i z tkanek wydziela się bardzo nieprzyjemny zapach. To niebezpieczna choroba dla juki i często kończy się tym, że musimy ją po prostu wyrzucić.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama