Małe dziecko patrzy się na ekran.
Canva

Szkarlatyna u dzieci wciąż jest groźna. Oto objawy

Szkarlatyna jest wysoce zaraźliwą chorobą zakaźną wywołaną przez paciorkowca A, która przenosi się drogą oddechową i występuje najczęściej u dzieci w wieku od dwóch do ośmiu lat, przy czym największa zachorowalność występuje w wieku czterech lat. Najczęściej występuje późną zimą i wiosną.
Reklama

Objawy szkarlatyny.

Pierwszym objawem jest ból gardła, czyli angina, a po jednym lub dwóch dniach pojawiają się zmiany skórne, bardzo czerwone, charakterystyczna szkarłatna wysypka na skórze, stąd nazwa.

Niektóre rodziny bakterii zwane paciorkowcami beta-hemolizującymi grupy A wytwarzają substancję (toksynę), która powoduje wysypkę, która może być lekko swędząca, a także oddziałuje na język, powodując charakterystyczny "truskawkowy język" (czerwony i z małymi zgrubieniami). Jest to czerwonawa wysypka, która zaczyna się u podstawy szyi i twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na tułów i kończyny, schodząc do reszty ciała. Początkowo przypomina oparzenie słoneczne - skóra jest czerwona i ognista, co rozjaśnia się przy ucisku.

Reklama

W dotyku skóra jest szorstka, z małymi, drapiącymi zgrubieniami. Ponadto wysypka szkarlatyny dotyczy również fałdów (łokieć, za kolanami, pachy), co skutkuje powstaniem czerwonych linii.

Bardzo typowe jest również to, że wysypka nie dotyczy okolic ust. Wysypka zaczyna znikać po 4 do 6 dniach, a bardzo często dochodzi do łuszczenia się skóry, łuszczenia, które może trwać nawet do 6 do 8 tygodni.

Inne objawy szkarlatyny mogą obejmować gorączkę powyżej 38°C, nudności, wymioty lub ból głowy. Może również wystąpić ból brzucha i ogólne uczucie zmęczenia. Zapalenie gardła nie zawsze jest objawem szkarlatyny, choć bardzo często zdarza się, że pacjent ze szkarlatyną ma zapalenie gardła.

Leczenie szkarlatyny.

Reklama

Jeśli szkarlatyna zostanie potwierdzona, wskazanym leczeniem będą antybiotyki (najczęściej penicylina lub amoksycylina). Jeśli dziecko przyjmuje antybiotyk doustnie, istotne jest, aby był on stosowany prawidłowo, tzn. aby dziecko ukończyło pełny kurs leczenia, gdyż niepełne leczenie skutkuje niekiedy nawrotem choroby. Należy postępować zgodnie z zaleceniami pediatry dotyczącymi prawidłowego sposobu podawania leku.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama