Zabawa dzieci w salonie zabawkami
Canva.com

Twoje dziecko ma mało zabawek? To świetnie!

Mądry, czyli innymi słowy, świadomy rodzic wie, że w zabawkach nie chodzi tak naprawdę o ich ilość a zrozumienie tego, co dla naszych pociech wybieramy. Gdy w obecnych czasach, wejdziemy do przeciętnego, typowego dziecięcego pokoju, możemy zobaczyć istną wieżę, sięgającą samego sufitu, którą to tworzą właśnie podarowane dziecku artykuły do zabawy.
Reklama

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że zabawka to, jak sama nazwa wskazuje, niewinny przedmiot przeznaczony do zabawy i właściwie nic więcej. Lista zalet, jakimi można obdarzyć dziecięce zabawki to chociażby budowanie podwalin pod przyszłość naszych dzieci, nauka o świecie, przekazywanie wartości. Jak więc umiejętność ograniczania dawania dziecku prezentów z nową zabawką w roli głównej wpływa na jego długoterminową perspektywę i jakie niesie za sobą korzyści?

Mniej zabawek - większa kreatywność

Zbyt duża ilość zabawek, ogranicza rozwój dziecięcej wyobraźni. W Niemczech pewni pracownicy opieki, postanowili przeprowadzić eksperyment. Polegał on na tym, że przedszkolna grupa dzieci na okres trzech miesięcy, dała się przekonać do usunięcia wszystkich zabawek. Pierwszy okres jego trwania był szalenie nudny, więc dzieci zaczęły kreatywnie wykorzystywać swoją wyobraźnię, poprzez wymyślanie autorskich gier i zabaw przy spożytkowaniu tego, co miały do dyspozycji w swoim całkiem nowym otoczeniu.

Eksperyment zakończono po trzech miesiącach a zabawki po tym czasie wróciły na swoje miejsca. Okazało się, że aż 80% dzieci biorących w nim udział, nie chciało wracać do tego, co było. Na bazie tego doświadczenia powstały całe… przedszkola oparte o ten prosty, a zarazem wyjątkowo skuteczny pomysł wspierania dziecięcej kreatywności.

Dzieci mogą się bardziej skupiać

Reklama

Drugą wadą zbyt dużej ilości zabawek w otoczeniu naszego dziecka jest to, że jego umiejętność skupienia słabnie. Dziecko, które posiada dookoła siebie mniejszą liczbę zabawek w pełni doceniać będzie to, co ma. Będzie to efektem tego, iż jego uwagi nie będą przyciągać kolejne ilości przedmiotów służących do zabawy.

Umiejętności społeczne

Zabawa dziecka w sypialni
Canva.com

Mniejsza ilość zabawek sprawia, że dziecko uczy się nawiązywać międzyludzkie relacje. To ważna umiejętność społeczna, by maluch potrafił stworzyć relację zarówno ze swoim rówieśnikiem, jak i osobą dorosłą. Inną równie ważną umiejętnością w tym zakresie jest uczenie się przez dziecko dobrej konwersacji, która ma swoje nie tylko zalety ale również wady. Gdy już dorośniemy, co wynika z badań naukowych, doświadczając przyjaźni już w okresie naszego dzieciństwa, zwiększamy swoje szanse na sukces w dorosłym już życiu.

Dbanie o rzeczy

Im dziecko będzie posiadało więcej zabawek, o tyle mniej będzie o nie dbało. Nie nauczy się cenić każdej z nich, ponieważ zawsze pod ręką, będzie miało następną.

Reklama

Czasem dzieci mają tendencję do niszczenia swoich zabawek. Wówczas świadomy, odpowiedzialny rodzic powinien zabrać swojemu dziecku kilka nich. Wtedy dziecko szybciej zrozumie, w czym rzecz.

Większa miłość do sztuki

Sztuką są książki, sztuką jest muzyka, malowanie czy rysowanie. Miłość do niej pomaga dziecku lepiej doceniać otaczający je świat, jego piękno i emocje, które mu towarzyszą. Mniejsza ilość zabawek, które potrafią być swego rodzaju rozpraszaczami, pozwala zwiększyć miłość do szeroko rozumianej sztuki.

Większa zaradność człowieka

Zaradność ma w sobie nieskończony potencjał. Mniejsza liczba zabawek w środowisku dziecka zwiększa jego zaradność i pomysłowość, ponieważ musi ono rozwiązać problem tylko przy zastosowaniu tego, co ma. Nie dawajmy dzieciom od razu gotowych odpowiedzi. Dajmy im narzędzia niezbędne do tego, by same znalazły odpowiedź na nurtujące je pytania.

Mniej dziecięcych kłótni i sporów

Dorośli, a więc nie tylko rodzice, często wychodzą z założenia, że im dziecko więcej dostanie zabawek tym będzie spokojniejsze. Nie będzie się kłóciło z innym maluchem bo będzie miało w czym wybierać. To, co ma najczęściej miejsce w takiej sytuacji to efekt odwrotny do zamierzonego. Dzieci, szczególnie rodzeństwo, potrafią zaciekle walczyć o zabawkę. Kiedy rodzic daje im inną automatycznie stwarza kolejny argument do tego, by pociecha walczyła o swoje.

Reklama

Mniejsza ilość zabawek skłania dziecko do dzielenia się tym, co jest. Dzieci uczą się współpracy oraz wspólnej zabawy.

Nauka wytrwałości

Zbyt duża ilość zabawek jest dla dziecka przytłaczająca. Stosunkowo szybko się poddają, szczególnie jeżeli trafią na zabawkę, która jest dla nich niezrozumiała – wówczas pozbywają się jej na rzecz jakiejś łatwiejszej, którą są w stanie pojąć. Jeżeli dziecko dostanie trudniejszą zabawkę, której siłą rzeczy nie może wymienić na żadną inną, uczy się takich cech jak wytrwałość, determinacja oraz cierpliwość.

Wiara we wszystko, czego chce

Jeżeli dajemy dziecku każdą zabawkę, jaka tylko przyjdzie mu do głowy, robimy mu wielką krzywdę. Takie dziecko zaczyna wierzyć w to, że dostanie dokładnie to, co chce i będzie to dostawał zawsze a do tego szybko, łatwo i przyjemnie. Z takim nastawieniem dorosły już człowiek będzie prowadził niezdrowy, żeby nie powiedzieć, niestosowny tryb życia, krzywdząc przy okazji innych ludzi.

Aktywność fizyczna to zdrowsze i szczęśliwsze życie.

Najlepiej sprawdza się ona na zewnątrz. Jednak nadmierna liczba zabawek do których maluch ma dostęp sprawia, że bardziej interesuje go zabawa w domu niż w ogrodzie, parku czy na placu zabaw. Tymczasem przebywanie na zewnątrz, zabawa pod gołym niebem, wykształca w dzieciach coś, co nazywamy głębszym uznaniem dla natury.

Reklama

Prawdziwe szczęście to nie zabawki

Prawdziwej radości i prawdziwego zadowolenia nie da się znaleźć w zabawkach. Nie da się jej też znaleźć w miejscach, gdzie te zabawki można kupić. Dzieci wierzą w te same kłamstwa, które zostały wpojone ich rodzicom, a mianowicie, że ich pragnienia mogą zostać kupione czy też zrealizowane za pieniądze. Dziecko powinno być zachęcane do życia wbrew temu, co podsuwa nam masowa kultura. Powinny wiedzieć, iż prawdziwe szczęście, prawdziwą radość znajdą w tym, co nie przemija.

Schludniejszy dom

Kto ma dzieci, ten wie – zabawki mogą zostać błyskawicznie rozrzucone po całym domu. Mniejsza ich ilość zapewnia większy porządek a ten z kolei wspiera czystość, która służy naszemu zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu. I pamiętaj, że nie chodzi o to, by być przeciwnikiem zabawek ale by zawsze być przede wszystkim zwolennikiem dzieci a korzyści z mniejszej ilości przyborów do zabawy, jak widzisz, nie brakuje.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama