Wielkanocny stół w stylu vintage. Tak możesz podać świąteczne śniadanie
Do przeczytania w ok. 2 min.
Dekoracja wielkanocnego stołu
Wielkanoc to czas, kiedy dużą uwagę przywiązujemy do wystroju naszych mieszkań i dekoracji stołu. Często mamy ochotę przygotować specjalne dodatki, w wybranym przez nas stylu. Może w tym roku będzie to styl vintage?
Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, dekorując stół w stylu vintage?
Vintage to rozwiązanie dla wszystkich artystycznych dusz, które nie boją się eksperymentów. Ten ciekawy styl, sięgający do przeszłości, daje naprawdę duże możliwości w doborze naczyń, sztućców, filiżanek lub kieliszków.
Jeżeli decydujemy się na taką aranżację stołu, możemy łączyć elementy z różnych zastaw i kompletów, i tworzyć nowe, ciekawe połączenia.
Porcelanowa zastawa z klasycznym zdobieniem
Serwis wykonany z białej porcelany będzie świetną bazą aranżacji w stylu vintage. Możemy podać białe porcelanowe talerze ze zdobieniem kwiatowym lub wypukłym wzorem i połączyć je ze szklanymi talerzykami deserowymi i kryształowymi szklankami.
Drugi pomysł to zestawienie talerzy z różnych kompletów, które wiele osób posiada w kuchennych szafkach. W takim przypadku warto znaleźć jeden element dekoracyjny, który będzie łączył ze sobą różne przedmioty, np. zdobienie konkretnym kolorem (niebieskim, zielonym, bordowym lub złotym) lub wzorem.
Do tego oczywiście porcelanowe wazy, misy i sosjerki, które mogą posłużyć do serwowania potraw lub jako oryginalne wazony na wiosenne kwiaty.
Platerowane naczynia i sztućce oraz koronkowe serwety
Bardzo efektownie na wielkanocnym stole będą prezentowały się sztućce oraz naczynia — półmiski, patery, solniczki, pieprzniczki, mleczniki i cukiernice — wykonane z platerowanego metalu. Takie dodatki nieodłącznie kojarzą nam się z okazami z kredensu prababci. Jeżeli nasze platery straciły połysk, wystarczy przetrzeć je pastą z sody oczyszczonej lub zwykłego proszku do pieczenia, a będą lśniły dawnym blaskiem.
Aby uzupełnić stylizację w stylu vintage, możemy także użyć koronkowych serwet i bieżników, najlepiej robionych na szydełku.
To piękne rękodzieło od razu przenosi nas kilkadziesiąt lat wstecz.
Porcelanowe figurki — kurki, zajączki, baranki
Drobne bibeloty z porcelany kryją się czasem w zakamarkach naszych szuflad — porcelanowe koszyczki, zajączki, kurczątka lub baranki. Jeżeli dysponujemy tymi miniaturkami, możemy poukładać je na wielkanocnym stole lub wykorzystać do stworzenia ciekawych stroików i przybrań — z dodatkiem bukszpanu, barwinka i świeżych kwiatów - hiacyntów, żonkili lub stokrotek.