Palma domowa
Canva.com

Palmy domowe - uprawa, pielęgnacja, nawożenie. Jak zadbać o palmy w mieszkaniu?

Zielone, ogromne palmy, leżak, ciepłe słońce i koktajle z lodem... Rozmarzyłyśmy się o zbliżających się wielkimi krokami. Dziś jednak porozmawiamy o palmach domowych, które są coraz częstszymi gośćmi na naszych parapetach i na tarasach. Przygotowałyśmy dla was krótki i praktyczny poradnik o pielęgnacji, nawożeniu oraz uprawie tych cudownych, egzotycznych roślin.
Reklama

Chociaż palmy najczęściej kojarzą nam się z gorącymi tropikami, to tak naprawdę każdy z nas może mieć przy odrobinie systematycznej pielęgnacji wyjątkowe, domowe palmy w swoim salonie, czy na balkonie. Od kilku lat palmy są jednymi z najbardziej popularnych roślin domowych, podobnie jak liczne odmiany sansewieria.

Pielęgnacja i uprawa w domowych warunkach

Palma domowa
Canva.com

Palmy wnoszą do każdego wnętrza odrobinę egzotyki. W naturze większość z nich jest ogromna i może mieć nawet 20 m wysokości. Domowe odmiany palm są zdecydowanie mniejsze, ale mają równie piękne, rozłożyste liście.

Reklama

Jeśli chcemy zacząć uprawiać palmy domowe, to najlepiej zakupić małe i bardzo młode roślinki, które będą powoli się rozrastać. Młode okazy zazwyczaj przez kilka lat są miniaturową ozdobą dla mieszkania, czy biura. Pamiętajmy, że domowych palm nie wolno przycinać, ponieważ możemy uszkodzić, tzw. serce palmy.

Wśród odmian, które możemy bez problemu uprawiać w domu możemy zaliczyć karłatkę niską, palmę koralową oraz liwostonię okrągłolistną i sagowiec wygięty. Wszystkie te odmiany charakteryzują się bardzo powolnym wzrostem w warunkach domowych i jednocześnie eleganckimi, pierzastymi liściami.

Reklama

Uprawa palm w domowych warunkach wymaga stanowiska w dużym nasłonecznieniu. Idealny będzie słoneczny salon oraz pokój od strony południowej. Odmiany, które lubią także wysoką temperaturę zaliczymy daktylowiec kanaryjski, palmę kokosową, palmę Bismarcka, karłatkę oraz szorstkowiec Fortunego.

Palmy, które lubią cień to: kencja, chamedora wytworna oraz palma biczowa. Te gatunki nie przepadają za słońcem, ale wymagają intensywnego nawożenia.

Palmy w domu i biurze

Palma domowa
Canva.com

Palmy domowe, doniczkowe doskonale sprawdzą się jako efektowna i zielona ozdoba wnętrz. Nie tylko dobrze będą się prezentować w salonie, czy na tarasie, ale także będą wyrafinowaną ozdobą w biurze. Palmy wprowadzą nas w urlopowy nastrój i dodatkowo będą dla nas dużym źródłem tlenu w naszym otoczeniu. W jasnych pomieszczeniach sprawdzi się daktylowiec, natomiast w przestronnym holu - liwostonia chińska. Palmy, które mają liście wykończone ostrymi krawędziami nie powinny znajdować się w wąskich pomieszczeniach.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama