Rysunek czaszki, ręcznik do zrobienia okładu i kobieta z zapchanymi zatokami.
Canva

Zatkany nos, brzydki zapach z ust, silny ból głowy... Co się dzieje?

Męczące, nieprzyjemne uczucie u nasady nosa. Czy można coś z tym zrobić? Skąd bierze się taki problem? Czy są jakieś domowe sposoby, które przyniosą ulgę w takiej sytuacji? A może działają tylko leki i potrzebna jest interwencja lekarza.
Reklama

Zatkane zatoki — przyczyny

Ten problem może pojawić się przy alergii, nieprawidłowej budowie nos lub jego przekrzywieniu po jakimś urazie. Zdarza się, że do zatkanych zatok doprowadzają polipy lub mukowiscydoza.

Objawy zatkanych zatok

Przede wszystkim, jest problem z zatkanym nosem. Kolejna rzecz to ból: może być umiejscowiony przy nasadzie nosa, szczęce w okolicy oczu. Zwiększa się przy pochylaniu. Kiedy leżysz, może zniknąć lub złagodnieć.

Do tego dochodzi brzydki zapach z ust, wydzielina z nosa. Możesz też nie mieć węchu.

Kobieta ma problem bo ma zatkane zatoki.
Canva

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Reklama

Zwracaj uwagę na to, jak śpisz. Najlepiej będzie położyć głowę na jakimś podwyższeniu. Unikaj też gwałtownych ruchów głowy.

Zadbaj o nawilżenie w domu, zainwestuj w nawilżacz/ oczyszczacz powietrza lub kładź mokre ręczniki na kaloryfery. Staraj się również robić inhalacje.

Pomagają też okłady z ciepłych ręczników umieszczone u nasady nosa.

Pij dużo wody lub ziołowych herbat.

Pomocne jest też płukanie nosa . Możesz używać specjalnego aspiratora z solą fizjologiczną czy morską wodą. Sprawdzi się

Czy są leki na zatkane zatoki

Oczywiście, że istnieją odpowiednie leki. Co więcej, spokojnie możesz je kupić bez recepty. Dobór odpowiedniego specyfiku najlepiej skonsultuj z farmaceutą.

Kiedy przy zatkanych zatokach zgłosić się do lekarza

W przypadku bólu i męczących objawów trwających ponad tydzień, poradź się lekarza. Powinno się sprawdzać takie sytuacje.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama