Przyprawione pieczone ziemniaki z piekarnika.
Canva

Ziemniaki tuczą? Obalamy ten mit

Bez żadnego racjonalnego powodu potrafimy wykluczać z diety różne produkty spożywcze, bo wydaje się nam, że są one szkodliwe, niezdrowe albo tuczące. Tak właśnie rezygnujemy z jedzenia ziemniaków, które w rzeczywistości mają naprawdę sporo korzystnych składników odżywczych i... stosunkowo niewiele kalorii!
Reklama

To nie ziemniaki tuczą, a bardziej dodawane do nich sosy, duże ilości roztopionego masła oraz smażone na głębokim tłuszczu kotlety schabowe z grubą warstwą panierki. Nawet jeśli się odchudzamy, nadal możemy z nich korzystać, tworząc z nich zaskakująco smaczne, dietetyczne i pełnowartościowe posiłki.

Z czym jeść ziemniaki, aby były zdrowe?

Ziemniaki nie zawsze muszą występować w duecie ze schabem albo mielonymi kotletami. W ogóle nie musimy jeść ich z takim zwykłym smażonym mięsem, bo gdy przygotujemy do nich rybę ugotowaną na parze albo pierś z kurczaka zapieczoną w piekarniku z dodatkiem mozzarelli i pomidorów posiłek będzie znacznie zdrowszy i często też o niebo smaczniejszy, no i lżejszy dla jelit oraz żołądka. Fantastyczne potrawy z ziemniaków powstają też przy użyciu jajek. Gdy nie mamy czasu na gotowanie, a musimy zrobić sobie jakiś szybki pełnowartościowy obiad, po prostu ugotujmy trochę ziemniaków i usmażmy do nich dwa jajka sadzone, a całość podajmy z surówką wykonaną z marchewki, jabłka i kiszonej kapusty.

Reklama

Zdrowo, a przy tym tanio i bardzo szybko. Taka prostota w kuchni nierzadko jest najlepsza!

A dlaczego jeszcze warto korzystać z ziemniaków?

Otóż dlatego, że są to produkty proste, a jednak zaskakująco dobre pod względem wartości odżywczych. Znajdziemy w nich naprawdę duże ilości witaminy C, sporo potasu, pewne ilości magnezu, a nawet i błonnik pokarmowy. Ponadto potrawy z ziemniaków na ogół są daniami tanimi i ekonomicznymi, dzięki którym niejednokrotnie uda nam się podreperować domowy budżet.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama