Jak opanować tremę?

Kariera Niedziela, 27 października 2019
Oceń:
4 / 25 głosów

Możesz być najlepsza w swojej dziedzinie i mieć ogromną wiedzę, ale kiedy staniesz przed większą publicznością, nagle zestresujesz się tak bardzo, że nie wydusisz z siebie ani słowa. To trema! Nie jest łatwo nad nią panować, ale odpowiednie ćwiczenia pozwolą Ci ją ujarzmić na tyle, by nie była kłopotliwa przy publicznych wystąpieniach.

Jak opanować tremę?

Ten okrutny stres może dorwać Cię tak naprawdę w każdej sytuacji. Nie tylko przy okazji publicznych wystąpień, ale również podczas ważnego egzaminu, czy prezentacji. Nagle ręce coraz bardziej się pocą i drżą tak bardzo, że trudno coś utrzymać w dłoni. Robi Ci się zimno, a później gorąco i tak na przemian. I tracisz głos. Czasami nawet dosłownie. Nie jesteś w stanie wydusić z siebie ani słowa. Co zrobić w takiej sytuacji?

Tremę można spokojnie nazwać chorobą cywilizacyjną. Nie jesteśmy w stanie być zawsze w stu procentach przygotowani, bo nie mamy na to czasu. Później stresujemy się tym, że możemy źle wypaść. Kiedyś, trema była przypisywana wyłącznie osobom, które nie wierzyły w siebie i były nieśmiałe. Teraz dotyczy właściwie każdego. Pierwszym krokiem do tego by z nią zawalczyć jest to, by nie brać na siebie zbyt wiele. Wtedy unikniemy problemu nie przygotowania. Pamiętaj, że doba ma tylko 24 godziny.

Źródło: pixabay.com