Co poradzić na ból zęba?

Zdrowie Piątek, 3 stycznia 2020
Oceń:
4 / 19 głosów

ból zęba

Ból zęba naprawdę potrafi spędzić sen z powiek. Trudno przyrównać go do jakiegokolwiek innego i nie można go lekceważyć. Czasem zdarza się, że ból zęba złapie nas na przykład w pracy, zupełnie nagle i jest tak silny, że nie możemy poradzić sobie z jego uśmierzeniem, jednak mocne leki przeciwbólowe potrafią na jakiś czas go ukoić, a skoro pomagają, to nie odwiedzamy dentysty. Po czym ból wraca i to ze zdwojoną siłą.

Trzeba odszukać jego przyczynę, a to potrafi tylko stomatolog. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie możemy udać się do lekarza. Co wtedy zrobić? Jak uśmierzyć ból zęba domowymi sposobami, by nie nadużywać leków przeciwbólowych? Podpowiadamy!

Co może być przyczyną bólu zęba?

Żeby móc wyleczyć bolący ząb, musimy najpierw dowiedzieć się, dlaczego tak właściwie boli. Przyczyny bólu zęba mogą być naprawdę zróżnicowane, dlatego tak trudno samodzielnie je rozpoznać.
Może być to na przykład próchnica. Wówczas ząb staje się bardzo wrażliwy, gdy ma kontakt ze spożywanymi pokarmami, czy też płynami.
Ząb może też boleć, gdy pojawia się ropień. W takiej sytuacji najpierw należy podać odpowiedni antybiotyk, a później wykonać leczenie kanałowe. Czasami ząb jest na tyle zniszczony, że nie udaje się już go uratować.

Domowe sposoby na ból zęba

Jeśli nie masz możliwości udać się do stomatologa od razu, gdy poczujesz ból zęba, możesz sobie pomóc i na jakiś czas to uśmierzyć. Pamiętaj jednak, że zażywanie środków przeciwbólowych to jedynie chwilowe rozwiązanie, które nie wyklucza problemu.
Najpierw sięgnij po paracetamol, jeśli ten lek okaże się zbyt słaby, skorzystać ze środków przeciwbólowych z Ibuprofenem. Jednak my zalecamy też domowe sposoby. Jakie? Odpowiedź znajdziecie w galerii!

Zobacz też:
Ból ucha – jak możesz sobie pomóc?
Ból menstruacyjny – jak sobie z nim radzić?
Co oznacza ciągły ból gardła i jak sobie z nim radzić?

Czy masz w domu goździki? Jeśli nie, to koniecznie je kup. Są świetne do zimowej herbaty z pomarańczą, ale też idealnie uśmierzają ból zęba. Wystarczy że rozgryziesz taki goździk i będziesz go żuć. Możesz też włożyć go do dziury w bolącym zębie, jeśli taka powstała. Warto też mieć w domu olejek goździkowy. Nasącz nim wacik i przyłóż do bolącego zęba.

Źródło: pixabay.com