Lubisz marchewkę? Sprawdź, dlaczego warto ją jeść!

Kuchnia Czwartek, 23 stycznia 2020
Oceń:
4 / 19 głosów

Niewiele jest osób, które nie przepadają za marchewką, ale zdarzają się takie, szczególnie wśród dzieci. Warto przekonać maluchy do jedzenia tego warzywa, bo marchewka ma naprawdę sporo pozytywnych właściwości. A w dodatku jest tania i naprawdę smaczna.

W niektórych krajach marchewkę uważa się nawet za owoc. Mało tego, w Portugalii robi się z niej regularnie pyszne dżemy. To warzywo występuje w ponad stu odmianach i warto dodać, że nie zawsze jest pomarańczowe. Można spotkać czerwoną marchewkę, żółtą czy białą.

Dlaczego warto jeść marchewkę?

Marchewka zawiera witaminę A, która pomaga dbać o skórę, a dzieciom rosnąć. Pomaga w trawieniu, dlatego zapobiega między innymi wrzodom żołądka. Reguluje pracę przewodu pokarmowego - dzięki sporej zawartości błonnika i obniża poziom cholesterolu. Oczywiście, tego złego. Zawiera magnez, żelazo, potas, wapń i masę innych składników odżywczych, które odpowiednio dbają o nasz organizm.

Co jeszcze dobrego można o niej powiedzieć?

Choćby to, że jej regularne jedzenie może zapobiegać nawet próchnicy. A kiedy ktoś się skaleczy, to warto przykładać do rany właśnie marchewkę, dzięki temu szybciej się zagoi. Dużo dobrego można jeszcze pisać o marchewce, ale jak przemycić ją dzieciom? Co zrobić, gdy nasze maluchy nie chcą jej ruszyć w standardowej formie? Mamy na to kilka dobrych sposobów!

Zobacz też:
Dlaczego warto jeść pomidory?
Dlaczego warto jeść szpinak? Znasz jego właściwości?
Dlaczego warto jeść kaszę? 3 kasze, po które warto sięgnąć!

Jeśli macie w domu małego niejadka, czasem trudno jest go przekonać choćby do spróbowania pewnych rzeczy. Ale zazwyczaj dzieci lubią sporo pić, szczególnie słodkich napojów. Zaopatrz się w sokowirówkę, która potrafi zdziałać cuda w kwestii przetwarzania owoców i warzyw w smaczne soki. Połącz marchewkę z jabłkiem i bananem, a otrzymasz domowego Kubusia, którym nie pogardzi żadne dziecko!

Źródło: pl.freepik.com