Równonoc jesienna 2021 – kiedy przypada i co oznacza?
Udostępnij Google News
Bez kategorii

Równonoc jesienna 2021 – kiedy przypada i co oznacza?

Równonoc jesienna jest zjawiskiem astrologicznym, które może mieć znaczny wpływ na funkcjonowanie organizmu każdego człowieka. Potocznie utożsamiana jest także z przesileniem jesiennym. To moment, w którym żegnamy uwielbiane przez wszystkich lato, witając tym samym pełną złocistych odcieni kalendarzową jesień. Zmianę tych pór roku poprzedza właśnie równonoc, która występuje tylko dwa razy na dwanaście miesięcy.

Równonoc jesienna 2021 - data

W Polsce zjawisko równonocy przypada na środę 22 września. Oczywiście z uwagi na nieproporcjonalność między rokiem kalendarzowym a rokiem zwrotnikowym data ta nie jest stała. Równonoc wrześniowa każdego roku zachodzi jednak w przedziale między 21-24 września.

Od tego momentu z każdą kolejną dobą noc staje się dłuższa, natomiast dzień coraz krótszy. Kalendarzowe lato odchodzi na najbliższe dziewięć miesięcy, a jesienna aura zaczyna na dobre ingerować w otaczający nas krajobraz i nie tylko.

Przesilenie jesienne

Bardzo często zmiana pory roku może negatywnie wpływać na samopoczucie i powodować okresowy spadek energii, co w rezultacie przyczynia się do destrukcji efektywności zawodowej. Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył momentów, w których nawet zdrowa kawa nie pomaga. Czas letnio-jesiennej zmiany potocznie określany jest jako przesilenie jesienne. Jak sobie z nim radzić? Z problemem muszą borykać się zazwyczaj osoby podatne na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych.

graficzna wizualizacja zjawiska równonocy jesiennej commons.wikimedia.org

Co to jest równonoc i co oznacza?

Równonoc jesienna to dzień, w którym Słońce zaczyna doświetlać bardziej jedną półkulę Ziemii przez kolejne sześć miesięcy. W wyniku czego ilość promieni słonecznych na drugiej półkuli zostaje w znaczącym stopniu ograniczona. Obrót Ziemi wokół Słońca oraz nachylenie jej osi generuje całoroczny cykl zmiennych warunków oświetlenia planety. Ilość światła słonecznego na danej półkuli definiuje jedną z czterech pór roku.

Jak sama nazwa wskazuje w dniu równonocy dzień i noc trwają tyle samo - 12 godzin. W jednym momencie półkula północna, jaki i południowa otrzymują tyle samo promieni słonecznych. Oczywiście równonoc jesienna jest początkiem astronomicznej jesieni (na półkuli północnej), która trwa do najkrótszego dnia w roku zwanego przesileniem zimowym. W tym samym czasie południowa część planety wita się z wiosenną aurą.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie