8 pomysłów na mikołajki w szkole - koniecznie sprawdź!
Udostępnij Google News
Dziecko

8 pomysłów na mikołajki w szkole - koniecznie sprawdź!

Chyba każdy docenia chwile, kiedy czas zwalnia w trakcie przedświątecznych przygotowań i można celebrować mikołajki. Niby jeszcze nie ma Świąt, ale już można cieszyć się prezentami, dekoracjami i wizytą mikołaja. Dzieci, nawet te starsze, które dobrze zdają sobie sprawę, kim NIE JEST pan w czerwonym stroju — też cieszą się z drobnych upominków i odrobiny magii w życiu. Wspólna zabawa z przyjaciółmi i nauczycielami w szkole tworzy przepiękne wspomnienia.

Kiedy wypadają mikołajki i jak je zorganizować?

Mikołajki wypadają już 06 grudnia. Wtedy dorośli stają się znowu dziećmi, a dzieci są jeszcze bardziej sobą. Zebraliśmy kilka pomysłów jak zorganizować ten czas w szkole, żeby i dla uczniów i dla kadry nauczycielskiej był to jak najpiękniejszy dzień.

  1. W mikołajki można już tak naprawdę oficjalnie rozpocząć świąteczne dekorowanie sali i ubieranie choinki. Ważne, żeby pozwolić dzieciom na odrobinę inwencji, niech każde przyniesie z domu taką ozdobę, jaką chce. Niech to będzie jego własna wizytówka na choince.
  2. Mikołajkowa wycieczka do kina na pewno spotka się z entuzjazmem wszystkich klas. A najmłodsze dzieci mogę pojechać na spotkanie z mikołajem, wspólne pieczenie pierników czy ciastek
  3. Żeby wprowadzić tego dnia trochę koloru, uczniowie mogą ubrać się na czerwono albo zielono, lub założyć czapki mikołaja. Osoby, które zadbają o taki kolor/ dodatek będą zwolnione z odpowiedzi.
  4. Foto budka! Na korytarzu można ustawić rysunek mikołaja z dziurą w miejscu twarzy. Chętni (w tym nauczyciele) mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
  5. Ciasteczka mikołaja dla wszystkich. Cześć uczniów może przebrać się za elfy i roznosić po klasach słodki poczęstunek, pierniczki, albo specjalne ciastka.
  6. Oczywiście najpopularniejszą tradycją kojarzącą się z mikołajkami jest wymiana prezentów. Najczęściej losuje się osobę, dla której będzie prezent. Żeby urozmaicić tę zabawę, można zarządzić, że upominki muszą być robione, bądź przerobione przez obdarowującego. Warto też nie wyznaczać zbyt dużej kwoty, która zostanie przeznaczona na prezent. Nie każdy ma na to odpowiednie zasoby finansowe.
  7. Zbliżające się Wigilia i Boże Narodzenie, to czas dzielenia się z innymi ludźmi i wspierania najbardziej potrzebujących. Dobrze namawiać (ale absolutnie nie naciskać — nie można zmusić do pomagania) uczniów do udziału w akcjach charytatywnych.

Dzieci przy choince podają prezenty. Canva

Mikołajki są dla ludzi, a nie ludzie dla mikołajek

Beztroska zabawa i chwila zapomnienia — to bardzo ważne w dzisiejszych niespokojnych czasach. Piękne mikołajki są chwilą oddechu zarówno dla uczniów jak nauczycieli. Czasem warto jednak zorganizować mniej atrakcji, żeby nie przesadzić z natłokiem obowiązków. Mikołajkowa zabawa nie może się odbywać kosztem przemęczenia nauczycieli ani dyskomfortu uczniów.
Ważne jest też, że nie wszystkie uczęszczające do polskiej szkoły dzieci należą do tego kręgu kulturowego, niektóre wyznają też inną religię. Trzeba wykazać się taktem, żeby świąteczne przygotowania nie były dla nich krępujące.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie