orzechy nerkowca przeciwwskazania

Orzechy nerkowca – przeciwwskazania. Czy są szkodliwe dla zdrowia?

Orzechy nerkowca znane również jako orzechy indyjskie to jedne z najpopularniejszych odmian wśród wszystkich orzechów. Ich maślany i lekko słodkawy posmak sprawia, że po zjedzeniu jednego, trudno odmówić sobie kolejnego i tak do momentu skonsumowania całego opakowania. Jednak czy orzechy nerkowca mogą zaszkodzić? Jakie są przeciwwskazania jeśli chodzi o ich nadmierne spożycie?
Reklama

Czy orzechy nerkowca się szkodliwe

Orzechy nerkowca w diecie to wiele korzyści dla zdrowia zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nadmiar sam w sobie niesie za sobą wiele działań niepożądanych niezależnie od produktu. Wszystkie orzechy cechuje wysoka zawartość tłuszczu, co czynie je produktem wysokoenergetycznym. Praktycznie większość odmian w 100 g zawiera ponad 500 kcal. Powinny o tym pamiętać osoby zmagające się z otyłością lub przestrzegające restrykcyjnych diet polegających na stałej kontroli kalorii spożytych w ciągu dnia. Długotrwała nadwyżka energii dostarczanej w jedzeniu zawsze prowadzi do zwiększenia masy ciała. Nadmierne objadanie się orzechami nerkowca może także prowadzić do reakcji alergicznych lub negatywnych skutków przedawkowania witamin, lub minerałów w nich zawartych.
Reklama
Nie zaleca się również jedzenia nieprzetworzonych orzechów, gdyż surowe owoce nanercza zachodniego zawierają toksyczną substancję, która jest niebezpieczna dla zdrowia.
obrane orzechy nerkowca w białej misce
canva.com

Orzechy nerkowca – przeciwwskazania

Mimo wielu korzyści wynikających z regularnego jedzenia orzechów w formie przekąski lub dodatku do sałatek nie każdy może sobie na nie pozwolić. Do najczęstszych przeciwwskazań do spożywania orzechów nerkowca zalicza się:
  • choroby układu pokarmowego (zapalenie trzustki, wrzody żołądka, nowotwór jelita grubego)
  • alergie pokarmowe (uczulenie na orzechy lub któryś składnik pokarmowy w nich zawarty)
  • nadczynność tarczycy lub choroba Hashimoto
  • kamica nerkowa lub inne choroby nerek
  • zapalenie wątroby
  • otyłość (ale tylko w przypadku niekontrolowania zapotrzebowania kalorycznego)

Ile dziennie można zjeść orzechów nerkowca

W myśl założeń zasady zdrowego odżywiania warto wprowadzić orzechy nerkowca do codziennej diety.
Reklama
Niesie to za sobą wiele korzyści w kontekście zapotrzebowania na witaminy i minerały. Nie należy jednak przekraczać ich zalecanej maksymalnej dawki dziennej, która nie powinna przekraczać ok. 30 g.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama