Orzechy nerkowca w miseczce w kształcie serca.

Orzechy nerkowca — pochodzenie, zastosowanie, właściwości, kalorie i wartości odżywcze

Orzechy nerkowca to sycąca, ale i przede wszystkim smaczna przekąska. Nadaje się też to normalnych posiłków, jednakowo wytrawnych, jak i słodkich. Czy orzechy nerkowca są zdrowe? Jakie są ich właściwości zdrowotne i wartości odżywcze? Ile mają kalorii? Jakie dokładnie jest ich zastosowanie w kuchni?
Reklama

Jak rosną i skąd pochodzą orzechy nerkowca?

Najlepsze, największe i najsłodsze są brazylijskie orzechy, ale uprawia się je też w ogólnie na tropikalnych obszarach Ameryki Południowej, w Wietnamie i Indiach. Eksporterem nerkowców jest też Wybrzeże Kości Słoniowej. Drzewem, z którego pozyskuje się orzechy nerkowca, jest nanercz zachodni. Rosną na nim wyjątkowe, ale i trujące owoce, do których przyczepione są orzechy w twardej i pokrytej żrącą substancją skorupą. Zrywanie i obrabianie owoców i orzechów z nanercza zachodniego jest niebezpieczne dla osoby, która się tym zajmuje.
Dużo orzechów nerkowca.
Canva
Ile kosztują orzechy nerkowca? Ich cena jest dość spora.
Reklama
Oscyluje w granicach 40 złotych za kilogram. Dlaczego? Po pierwsze można je zbierać tylko raz w roku, po drugie owoce, z których je się pozyskuje, są toksyczne. Orzechy nerkowca trzeb poddać specjalnej obróbce i nie każdy potrafi, a przede wszystkim chce to robić. Co więcej, wiele osób uważa, że sposób ich pozyskiwania jest na tyle niebezpieczny dla pracowników, którzy się tym zajmują, że kupowanie ich nie jest do końca etyczne.

Orzechy nerkowca — właściwości zdrowotne

Właściwości orzechów nerkowca są naprawdę wspaniałe. Nerkowce dodają energii, poprawiają samopoczucie i zapewniają piękne włosy, skórę i paznokcie. Co ciekawe, wpływają też na utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu u mężczyzn. Orzechy nerkowca mają też pozytywny wpływ na proces wchłaniania glukozy, dzięki czemu częściowo zapobiegają cukrzycy typu II. Jak większość orzechów nerkowce mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i pozwalają na zmniejszenie poziomu trójglicerydów i złego cholesterolu.
Reklama

Orzechy nerkowca — kalorie

Nerkowce w 100 g zawierają 553 kcal. Idealna porcja na przekąskę to garść orzechów nerkowca (czyli około 30 g). Pozwala zaspokoić głód, a jednocześnie jest bardzo zdrowa i zawiera potrzebne składniki odżywcze. Ma przy tym niski indeks glikemiczny. Orzech nerkowca może też wspomóc odchudzanie, zawiera bowiem zdrowe kwasy tłuszczowe (jednonienasycone i wielonasycone), które mają dobry wpływ na przemianę materii. Są więc idealnym dodatkiem do zdrowej i zbilansowanej diety.
Orzechy nerkowca wysypują się z miseczki.
Canva

Orzechy nerkowca — wartości odżywcze

Orzechy nerkowca są bogate w witaminy (również z grupy b), magnez, cynk, żelazo, fosfor.
Reklama
W skład nerkowców wchodzą też nasycone kwasy tłuszczowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wielonasycone kwasy tłuszczowe.

Orzechy nerkowca — zastosowanie

Jakie jeść orzechy nerkowca? Jakie jest ich zastosowanie w kuchni? Tak naprawdę można je dodać praktycznie do wszystkiego. Świetnie sprawdzają się w sałatkach, zupach czy daniach obiadowych, na przykład z kurczakiem. Idealne są też do śniadań, owsianek, czy płatków typu musli. Ciekawe są też desery, ciasta czy słodycze (na przykład batoniki) zrobione z nerkowców. Nerkowce świetnie sprawdzają jako przekąska, bez żadnych dodatków. Warto pamiętać, że takie nieprzetworzone są właśnie najzdrowsze. Garść orzechów między posiłkami to idealnie rozwiązanie, na zaspokojenie głodu. Bardzo smaczne jest też masło orzechowe z nerkowców, zmiksowanie ich na gładką masę pozwala uzyskać prawdziwy przysmak. Kolejna rzecz, którą można przygotować z tego typu orzecha to pyszny napój roślinny.
Reklama
No i oczywiście zostaje jeszcze orzechowy koktajl. Prawdziwa bomba energetyczna.
Orzechy nerkowca na drewnianej łyżce.
Canva

Orzechy nerkowca — przeciwskazania

Tak naprawdę jedynym przeciwskazaniem jest ewentualna alergia. Jednak uczulają one dużo rzadziej od orzeszków ziemnych. Mimo wszystko, jeśli je się je po raz pierwszy, lepiej zacząć od mniejszej ilości i obserwowania swojego organizmu. W przypadku orzechów nerkowca strach budzi trucizna. Niepotrzebnie. Toksyczne są tylko nerkowce przed obróbką, której są poddawane, zanim trafią do sklepów. Te, które się kupuje, są już całkowicie bezpieczne.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama