Kontrowersyjne diety odchudzające – dieta dr Dukana (opis, zasady, wady i zalety)

Kontrowersyjne diety odchudzające – dieta dr Dukana (opis, zasady, wady i zalety)

Dieta dr Dukana jest jedną z najbardziej popularnych diet, szczególnie wśród młodych dziewcząt i kobiet. Działa na zasadach diety proteinowej, w której osoba odchudzająca się musi spożywać, jak najwięcej białek i jak najmniej tłuszczów oraz węglowodanów. Inną nazwą stosowaną do określania diety dr Dukana jest „protal”, czyli złożenie członów dwóch francuskich słów (bo Dukan jest lekarzem francuskim): proteines (od protein) i alternatives (od naprzemiennie).
Reklama

Zasady stosowania diety

W diecie znajdujemy dwie główne zasady. Po pierwsze dzieli ona cykl odchudzania na parę „faz”, czyli etapów, w których należy spożywać określone pokarmy. Drugą główną zasadą są tzw. „białkowe czwartki”, czyli jak gdyby ostatnia „faza” diety, która powinna trwać przez całe nasze życie.

Etapy diety dr Dukana:

1. Faza uderzeniowa (5-10 dni) 2. Faza równowagi (do otrzymania prawidłowej wagi) 3. Faza utrwalenia (10 dni dla każdego zrzuconego kilogramu) 4. Białkowe czwartki

Co jeść, a czego nie jeść w pierwszej i drugiej fazie?

W pierwszej fazie zaczynamy odchudzanie bardzo ostro. Nosi ona nazwę „fazy uderzeniowej”. Wolno wtedy spożywać jedynie produkty białkowe, ale tylko takie, które posiadają niską zawartość tłuszczu.
Reklama
Powinno się także spożywać duże ilości wody, lub innych napojów, byle nie gazowanych i słodzonych, można pić tzw. napoje light. W następnej „fazie równowagi” do spożywanych produktów białkowych należy dodać również warzywa. Stosuje się dietę naprzemiennie, a więc jednego dnia należy spożywać jedynie białka, jak w „fazie uderzeniowej”, a w następnym dniu należy spożywać zarówno białka, jak i warzywa.

Przykładowe produkty dozwolone:

  • Chuda wołowina, indyk, kurczak, konina
  • Sardynki, makrele
  • Owoce morze
  • Chude wędliny
  • Dorsz, łosoś, tuńczyk
  • Twarożki, serki wiejskie, mleko
  • Jajka

Faza trzecia i czwarta bez tajemnic

Reklama
W fazie trzeciej „utrwalenia” stosujemy dietę potrzebną do zachowania wagi, którą udało się osiągnąć dzięki fazie pierwszej i drugiej. Do produktów dozwolonych w tej fazie dochodzi pieczywo, produkty skrobiowe i owoce. Dwa razy w tygodniu można przygotować dowolny, ulubiony posiłek, bez żadnych zaleceń. Nazywa się go „królewską ucztą”. Podczas jednego dnia w tygodniu należy jednak spożywać tylko białka, czyli niejako powrócić do fazy pierwszej. Ostatnią fazą diety są „białkowe czwartki”, czyli stan diety, który powinien utrzymać się przez resztę naszego życia. Zasady są tutaj proste – możemy jeść dosłownie wszystko, ale w jednym dniu tygodnia należy bezwzględnie ograniczyć się do spożywania jedynie białka.
Reklama
Zaleceniem jest spożywanie również paru łyżeczek otrębów pszennych lub owsianych dziennie.

Zalety i wady diety dr Dukana

Niewątpliwą zaletą diety jest szybkie tracenie na wadze, szczególnie w pierwszej fazie stosowania diety. Jest więc to z pewnością jedna z diet, która naprawdę działa. Niestety jednak, to właśnie pierwsza faza, szczególnie przedłużana przez osoby pragnące schudnąć szybciej, może być niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Po pierwsze, dieta nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Po drugie, wysokobiałkowe posiłki bardzo obciążają nerki, a sama dieta w tym stylu powoduje również utratę wapnia z kości. Niebezpieczne jest również ryzyko miażdżycy, chociaż w diecie spożywamy mało tłuszczu, to jednak zazwyczaj dużo samo mięsa i białka, które tworzy aminokwas metioninę, zamieniający się w homocysteinę prowadzącą do chorób układu krążenia.

Dr Dukan skreślony z list lekarzy francuskich

Dr Dukan stanął przed Komisją Dyscyplinarną nadsekwańskiej Krajowej Rady Lekarskiej już w 2012 roku. Wtedy też zarzucano mu łamanie etyki lekarskiej, szczególnie zaś zamiast niesienie ludziom pomocy, to tworzenie z medycyny swoistego biznesu. W lipcu 2013 roku zawieszono go w obowiązkach za przepisywanie niebezpiecznego dla zdrowia leku. Ostatecznie na początku 2014 roku dr Dukan został skreślony z listy francuskich lekarzy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama