Kontrowersyjne diety - dieta hollywoodzka
Udostępnij Google News
Zdrowie

Kontrowersyjne diety - dieta hollywoodzka

Dieta hollywoodzka jest jedną z diet bardziej kontrowersyjnych i budzących mnóstwo pytań. Popularność swoją zdobyła właśnie dzięki szerokiemu zainteresowaniu, jakie wzbudzała wśród hollywoodzkiej śmietanki towarzyskiej, gdzie szczupły wygląd jest wręcz podstawą kariery. Z diety tej korzystały podobno takie gwiazdy jak Marylin Monroe czy Elizabeth Taylor. Aktorzy nie mają często czasu na schudnięcie do roli, dlatego dieta musi być wręcz drakońska, by efekty przyszły błyskawicznie i w porę. Dieta taka jednak jest niezwykle niezdrowa dla naszego organizmu.

Kto stworzył tę dietę i dlaczego?

Dietę hollywoodzką znaleźć można w licznych opracowaniach również pod nazwą diety amerykańskiej. Stworzona została przez doktora Johana Hempere'a. Jest typową dietą niskokaloryczną, w której dostarczamy organizmowi znacznie mniej kalorii niż wynika to z naszego dziennego zapotrzebowania. W ten sposób organizm spala odłożony tłuszcz, a my gubimy zbędne kilogramy.

W ciągu jednego miesiąca zgubić można około 6-8 kilogramów.

Założenia diety hollywoodzkiej

  • zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii do 1100-1500 na dzień
  • stopniowe zmniejszanie ilości przyjmowanych pokarmów i ich kaloryczności w każdym dniu stosowania diety
  • składniki, z których składa się dieta są tanie i ogólnodostępne, łatwo stworzyć swój własny plan dietetyczny bez konsultacji z dietetykiem specjalistą
  • prosty i szybki sposób przygotowywania posiłków pozwala oszczędzać czas
  • wykluczenie z diety tłuszczy zwierzęcych, pełnotłustego nabiału oraz tłustego mięsa i wędlin
  • przygotowywane posiłki powinny być duszone, gotowane lub grillowane
  • zakazane jest spożycie słodyczy, cukru, soli, tłustych przetworów mlecznych i mleka
  • powinno się spożywać jak najwięcej pieczywa ciemnego i pełnoziarnistego, kiełków, otrębów, świeżych owoców i warzyw, w tym winogron, truskawek, grejpfrutów, brzoskwiń, śliwek czy jabłek

Sposoby na przeprowadzenie diety

Klasyczna dieta amerykańska trwa prawie jeden tydzień, powinna być stosowana około 5 dni. W wersji rozszerzonej dieta trwa około trzech tygodni. W pierwszym tygodniu powinno spożywać się same świeże owoce, ewentualnie suszone śliwki. W następnej fazie - dwutygodniowej - do jadłospisu dodajemy warzywa, chude mięso, niewielkie porcje produktów zbożowych oraz białe sery i ryby. Codziennie powinno się spożywać przynajmniej jednego świeżego ananasa.

Ważne jest to, aby dań nie dosalać i nie słodzić. Powinno się także pić spore ilości wody mineralnej oraz całkowicie wykluczyć z diety kolorowe napoje gazowane.

Skąd biorą się kontrowersje wokół diety amerykańskiej?

Błędnym jest twierdzenie, że dieta ta jest dietą zdrową i poprawiającą ogólny stan zdrowia. Żadna z diet, które zakładają mocną redukcję ilości spożywanych kalorii prędzej czy później może doprowadzić do powolnego wyniszczenia organizmu. Dlatego też dietę hollywoodzką stosuje się jedynie przez określony czas - nie wolno jej przedłużać!

Szybkie schudnięcie może przy tym doprowadzić do efektu jo-jo. Osoby, które nie będą ćwiczyły oraz powrócą do nawyków żywieniowych sprzed zastosowania diety, powrócą do swojej "starej" wagi.

Dodatkowo dieta ta nie powinna być stosowana przez matki karmiące piersią oraz kobiety w ciąży (także w pierwszych trymestrach).

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie