18 sposobów na usuwanie nadmiaru wody z organizmu
Udostępnij Google News
Zdrowie

18 sposobów na usuwanie nadmiaru wody z organizmu

Nadmierne gromadzenie wody w organizmie dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyn może być wiele. Niektóre bezwzględnie zmuszają do wizyty w gabinecie lekarskim, inne są bardzo prozaiczne. Jeśli czujesz się obrzmiała warto w pierwszej kolejności wypróbować domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru płynów z ustroju.

Jakie mogą być przyczyny?

  • Spożywanie nadmiernej ilości soli w potrawach – sól jest składnikiem niezdrowym, w dużych ilościach, gdyż zwiększa zatrzymywanie wody w naszych organizmach.
  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego – większość kobiet magazynuję więcej wody przed rozpoczęciem się krwawienia miesiączkowego, ma to związek z pojawiającymi się w tym okresie zmianami hormonalnymi.
  • Choroby nerek.
  • Spożywanie niewystarczającej ilości wody dla prawidłowego metabolizmu.
  • Nieprawidłowa praca wątroby.
  • Nieprawidłowa praca serca.
  • Nieprawidłowa praca tarczycy.

Przedstawione poniżej domowe sposoby na pozbycie się nadmiernej ilości wody z organizmu, nie mogą wykluczać fachowej pomocy lekarskiej. Jeśli pojawi się podejrzenie, że płyny gromadzą się ze względu na problemy związane z narządami wewnętrznymi koniecznie udaj się do lekarza.

Domowe sposoby na nadmiar wody:

1. Banany – w ich składzie występuje duża ilość potasu, który jest skuteczny w walce z nadmiarem wody. Jedz je regularnie – np. rano z płatkami śniadaniowymi lub po prostu owoc w całości.

2. Rodzynki – mogą z powodzeniem zastąpić banany jeśli nie odpowiada ci ich smak. Dodaj garść do płatków lub pogryzaj jako przekąskę.

3. Koniec z solą – staraj się nie jeść soli, unikaj Fast foodów i przetworzonych pokarmów, gdyż w ich składzie znajduje się mnóstwo tego składnika. Przed miesiączka ogranicz ją do minimum lub całkowicie odstaw, używaj pieprzu i ziół. Z pewnością lepiej się poczujesz.

4. Lodowe okłady – sposób zakazany dla cukrzyków. Kostki lodu umieszczamy w woreczku i owijamy cienką tkaniną przykładamy do opuchniętych kostek na 10-15 minut. Latem można moczyć nogi w głębszej, lodowatej wodzie, która przyniesie znaczną ulgę.

5. Jogurt – uczucie ciężkości często towarzyszy zatrzymywaniu wody w organizmie. Może być spowodowane również problemami trawiennymi. Regularnie jedz więc jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii.

6. Kapusta – naturalny środek moczopędny. Jedz surówki z białej kapusty, szybko poczujesz się lepiej.

7. Sok żurawinowy – jest skutecznym środkiem moczopędnym a dodatkowo pomaga chronić drogi moczowe przed zakażeniem.

8. Woda – to może wydać się dziwne ale woda pomaga na pozbycie się toksyn z organizmu i złagodzenie objawów PMS, tak więc również sprzyja usuwaniu nadmiaru zgromadzonych płynów.

9. Małe posiłki – zjadaj 5-6 małych posiłków w ciągu dnia zamiast 2-3 dużych, aby organizm miał mniejszą pracę do wykonania.

10. Rzuć palenie – ten zgubny nałóg również sprzyja gromadzeniu wody w organizmie.

11. Ogranicz spożycie alkoholu - rozregulowuje on gospodarkę wodną w całym organizmie.

12. Wyklucz Fast foody – są niezdrowe i wysokokaloryczne, jednak oprócz tego znajdują się w nich wysokie ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.

13. Siedź z prostymi nogami – unikaj ich krzyżowania, ma to zgubny wpływ na krążenie, przez co tworzą się obrzęki i nieestetyczne pajączki.

14. Unikaj nadmiernie obcisłych ubrań. Mocno ściśnięte uda czy brzuch uniemożliwiają odpływanie wody z dolnej partii ciała.

15. Grawitacja – wypoczywaj z uniesionymi nogami, aby ułatwić płynom odpłynięcie z dolnej części twojego ciała.

16. Sport to zdrowie – ruchy łydek pomagają usuwać nadmiar wody. Regularny marsz, bieganie, jazda na rowerze, aerobik, krótkie spacery czy wchodzenie po schodach pomogą lepiej się poczuć i usunąć nagromadzone płyny. Ruch jest niezwykle ważny jest mamy siedzącą pracę.

17. Witaminy – głównie A oraz C, które zmniejszają przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych, wspomogą usuwanie wody z organizmu.

18. Suplementy – w aptekach bez recepty zakupisz specjalne preparaty pozwalające na pozbycie się nadmiaru wody z ustroju.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie