6 rad na to, jak być zdrowszym

6 rad na to, jak być zdrowszym

Bywają w naszym otoczeniu ludzie, którzy wydają się całkiem odporni na wszelkie przeziębienia i infekcje, które dopadają innych. Dzieje się tak z powodu ich silnego układu odpornościowego, który zapobiega rozwinięciu się jakichkolwiek chorób, nawet w momencie kontaktu z czynnikami chorobotwórczymi. Promocja zdrowia w naszym kraju nie działa zbyt prężnie dlatego warto samemu dowiedzieć się więcej w tym zakresie. Każdy wszak lekarz powie, że prewencja ważniejsza jest od samego leczenia – „lepiej zapobiegać, niż później leczyć”. Oto kilka rad, które pomogą w utrzymaniu zdrowego ciała i ducha:

Zdrowy styl życia

Okazuje się, że zdrowy styl życia to najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie człowieka. Wymienia się go pośród innych, takich jak: czynniki genetyczne czy środowisko fizyczne i społeczne. Styl życia ma swój udział w utrzymaniu zdrowia człowieka w aż 50-60%! I jest to jedyny czynnik, który można łatwo zmodyfikować i nagiąć do siebie. Co więc robić aby prowadzić zdrowy styl życia? Rada nr 1: Zdrowo się odżywiaj! Jedz dużo warzyw i owoców oraz ryb. Ryby zawierają dobry tłuszcz, retinol i witaminy potrzebne do codziennego funkcjonowania. Japończycy, których dieta składa się z owoców morza i ryb żyją znacznie dłużej niż Europejczycy, również rzadziej zapadają na choroby układu krążenia. Rada nr 2: Uprawiaj sport, ćwicz i forsuj swoje ciało Uprawianie sportu pozwala na utrzymanie swojego ciała w dobrej formie. Ma również zbawienny wpływ na duszę. Dowiedziono również, że regularne uprawianie sportu (komórki nerwowe są wtedy lepiej odżywione i dotlenione) działa na procesy pamięciowe ułatwiając uczenie się. Rada nr 3: Zadbaj o odpowiednią ilość snu Dorosły człowiek powinien spać od 6-8 godzin na dobę. Brak snu doprowadzić może w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jest to czas na regenerację ciała i duszy.

Za pan brat ze służbą zdrowia

Oczekiwana długość życia w krajach wysokorozwiniętych wciąż rośnie. Przyrost ten spowodowany są coraz szybszym i prężniejszym rozwojem medycyny. Wiadomo również, że wczesne wykrycie wielu chorób to czasem jedyny sposób na wyzdrowienie. Dlatego warto, skorzystać z paru poniższych uniwersalnych rad: Rada nr 4: Dbaj o swoje zęby Zepsute zęby mogą prorokować inne choroby toczące się w naszym organizmie, w tym: cukrzycę, wrzody żołądka, nowotwory, chore nerki i zatoki. Dlatego tak ważne są przynajmniej co pół roku wizyty u dentysty. Rada nr 5: Rób okresowe badania Okresowe badania pozwalają na wcześniejsze wykrycie chorób, które rozwijają się „skrycie”. Czasami pierwsze objawy są przez nas bagatelizowane, a czasami gdy nadchodzą są również objawami ostatnimi. Rada nr 6: Nie bój się lekarzy Lekarz może nie być miły, sympatyczny i wszystko wyjaśniający. Pomyśl o tym, że codziennie może przyjmować nawet do setki pacjentów. Nie sposób nie przywyknąć i wpaść w typową rutynę przy badaniu reszty pacjentów. Dbasz o zdrowie dla siebie, dlatego nie bój się lekarzy i uszanuj ich pracę.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Różne przyrządy sportowe, sportowe obuwie, mata do treningu na marmurowej podłodze
Nowy rok to doskonała okazja do wprowadzenia zmian w swoim życiu, aby stało się ono lepsze. Dla wielu osób postanowienia noworoczne dotyczą zwiększenia aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych. Na początku jest zwykle sporo zapału, ale z czasem on maleje, dlatego należy się na to odpowiednio przygotować. Sieci handlowe Kaufland i Biedronka zadbały o to, aby w ich ofertach nie zabrakło akcesoriów sportowych, wygodnych ubrań i butów. Warto zrobić pierwszy krok i zainwestować w potrzebne rzeczy, które zachęcą do kontynuowania realizacji zamierzonych celów. Ruch to zdrowie, organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Trzeba tylko oderwać się od kanapy i telewizora.
Młoda kobieta w okularach i o długich włosach siedzi przy stole pijąc napój ze szklanki, przednią talerz z kanpką
Głód i apetyt to pojęcia często stosowane zamiennie, tymczasem odnoszą się one do zupełnie różnych stanów. Pierwszy z nich pojawia się, gdy naszemu organizmowi zaczyna brakować składników pokarmowych. Apetyt z kolei można opisać jako natrętną ochotę na jedzenie, co nie zawsze wynika z głodu. Osoby na diecie odchudzającej często zastanawiają się co powstrzymuje apetyt. Sposobów na jego zmniejszenie jest kilka.
Żeń szeń – właściwości, przeciwwskazania. Na co pomaga?
Żeń szeń brzmi tajemniczo, ale na pewno każdy z nas słyszał tę nazwę wiele razy w swoim życiu. Najprościej mówiąc, jest to bylina z rodziny araliowatych, która na Dalekim Wschodzie znana jest ze swoich zbawiennych właściwości od kilku tysięcy lat! W Europie na stałe zagościła kilkaset lat temu i ma tutaj grono fanów. Jakie roślina ma zastosowanie? Czy wszyscy mogą korzystać z jej właściwości?