Andrzejki w przedszkolu. Zobacz jak je zorganizować!

Nadchodzą andrzejki. To przede wszystkim czas wróżb i dobrej zabawy. Dzieci uwielbiają takie atrakcje. Zwłaszcza najmłodszym, przedszkolnym maluchom niewiele trzeba do szczęścia. Wystarczy odrobina wyobraźni, szczypta magii i pełnia szczęścia gwarantowana. Z łatwością można wyprawić andrzejki w przedszkolu. Trochę muzyki, jakieś przebrania, świeczki... Dzieci będą na pewno zachwycone.

Kiedy są andrzejki? Kiedy je najlepiej wyprawić?

Andrzejki wypadają 29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja. Oczywiście, jeśli z jakichś względów nie da się ich zorganizować dokładnie tego dnia, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyprawić je w innym terminie. Dzieci nie znają się jeszcze na kalendarzu, więc nie będzie to dla nich problem. Poza tym — liczy się przecież dobra zabawa. Dzień nie jest aż tak istotny — ważne, żeby zadbać o inne elementy, rekwizyty do zabawy, ewentualne kostiumy, przekąski czy oprawę muzyczną.

Andrzejkowe przebrania

Tradycja andrzejkowa nie mówi nic o przebieraniu się, znane są tylko zabawy związane z przepowiadaniem przyszłości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby dzieci przebrały się za czarownice, czarodziejów, wróżki i wróżbitów. To mogą być całe stroje, ale wystarczy też odpowiedni kapelusz, czy fantazyjnie zawiązane chustka na głowie. Większość maluchów uwielbia przebieranki. Ważne jednak, żeby nie zmuszać do nietypowych ubrań, tych maluchów, które najlepiej czują się w swoich codziennych strojach. Zabawa ma być dla nich radością, a nie powodować dyskomfortu.
Cnva

Dekoracje na andrzejki

Warto ozdobić sale, żeby dzieci poczuły odrobinę magii. Sprawdzą się (niezapalone!) świeczki, lampiony, lampki. Figurki czarownic, kluczy czy czarnych kotów. Świetny efekt dają duże karty do gry, które można porozwieszać w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest udrapowanie jakiegoś materiału w kolorze czerwieni i pomarańczu — imitujących ogień. Sprawdzi się też tajemniczy fiolet, brokat, oraz odrobina (w końcu chodzi o dzieci) czerni.

Zabawa taneczna

W przypadku muzyki — każda będzie dobra. Ważne, żeby dzieci miały okazję potańczyć. Można pozapalać lampki i jeśli maluchy nie będą się bały, spuścić rolety, albo zgasić górne światło. A potem wystarczy już tylko włączyć jakieś skoczne piosenki i pokazać przedszkolakom parę ruchów tanecznych. Gotowe!

Andrzejki — tradycja

Oczywiście nie może zabraknąć jednego z najważniejszych elementów: wróżb. Trzeba je jednak dostosować do wieku dzieci. Przedszkolaki mogą spróbować przelewać wosk pod bacznym nadzorem opiekunów. Na pewno będą zachwycone zgadywaniem tego, jaki kształt udało im się uzyskać. Maluchy mogą bawić się też w losowanie karteczek z różnymi obrazkami, na przykład zawodami. Może uda im się odgadnąć swoją przyszłość? Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie wyścigu butów.

Zabawy plastyczne

Dzieci mogą ulepić z plasteliny albo modeliny klucze. A może przyniosą jakieś stare z domu i pokryją je farbami? Innym rozwiązaniem jest malowanie, czy też ogólnie ozdabianie świeczek. Ponadto maluchy mogą narysować na kartkach to, co robiły tego dnia w przedszkolu.

Teatrzyk

Tu opcje są dwie, mogą przyjść prawdziwi aktorzy/ lalkarze i wystawić coś dla dzieci, albo przedszkolaki same mogą zrobić przedstawienie — nauczyć się jakichś wierszyków o świeczkach, kluczach, czarach i przyszłości.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł