Chcesz wzmocnić odporność i zmniejszyć ból? Ten sok jest niezastąpiony!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Sok z brzozy – cudowne właściwości
Sok brzozowy to wodnisty płyn, który spływa z pnia brzozy. Jest często używany jako naturalny środek słodzący lub zdrowotny. Sok z brzozy zawiera duże ilości witamin i minerałów, w tym witaminy C, potasu i magnezu. Jest też dobrym źródłem antyoksydantów. Sok z brzozy był tradycyjnie stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, w tym przeziębienia, grypy i biegunki.
Mówi się też, że zwiększa poziom energii, poprawia krążenie i zmniejsza stany zapalne. Sok z brzozy można spożywać na surowo, można z niego zrobić syrop lub herbatę. Można go również stosować miejscowo jako kompres lub preparat relaksujący w kąpieli.
Jak stosować sok z brzozy?
Sok z brzozy można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Może być stosowany jako napój, w kuchni, a nawet w kosmetykach. Aby użyć soku z brzozy jako napoju, wystarczy zebrać sok, który wypływa na korę drzewa, np. za pomocą rurki. Sok można pić na świeżo lub przechowywać w czystym pojemniku w lodówce przez tydzień.
Niektórzy lubią dodawać do soku odrobinę miodu lub cytryny, by uzyskać bardziej orzeźwiający smak. Sok z brzozy może być również używany w kuchni. Można nim zastąpić wodę w przepisach lub zrobić z niego syrop. Aby zrobić syrop z soku brzozowego, po prostu gotuj sok, aż zredukuje się o połowę. Syrop może być używany do słodzenia napojów lub do pieczenia. Brzozowy smakołyk może być także wykorzystywany w kosmetykach. Jest często stosowany jako składnik toników do twarzy i środków ściągających. Sok z brzozy może być także stosowany w produktach do włosów, aby nadać im połysk i nawilżenie.