Dietetyczna Wielkanoc - co jeść, a czego unikać?
Do przeczytania w ok. 2 min.
To spojrzenie na żywienie zaczyna się jednak zmieniać. Ludzie chcą teraz odżywiać się zdrowo nie tylko na co dzień, ale także i podczas różnego rodzaju wyjątkowych okazji, także i tych związanych ze świętami. A jak najbardziej da się to zrobić. Pozwalają na to nie tylko dietetyczne przepisy na Wielkanoc, ale również i zupełnie tradycyjne potrawy, od lat występujące w polskich domach. Niektóre z nich rzeczywiście są bowiem zdrowe i wartościowe.
Chrzan wielkanocny - czy jest zdrowy?
Jednym z najzdrowszych dodatków, który niemalże zawsze uzupełnia świąteczne śniadanie wielkanocne, jest oczywiście chrzan. To super wartościowy produkt. Występujące w nim substancje potrafią zadziałać dosłownie na każdą część organizmu, dosłownie uzdrawiając go od środka. W chrzanie pojawiają się przede wszystkim minerały (magnez, potas, wapń i żelazo), ale też aminokwasy (substancje przeciwutleniające), enzymy czy flawonoidy. Chrzan ułatwia też trawienie. To dzięki niemu dietetyczna Wielkanoc czy nawet ta tradycyjna Wielkanoc nie musi wcale zakończyć się bólami jelit, wzdęciami czy innymi problemami gastrycznymi. Chrzan warto dodawać do każdej potrawy. Aby przygotować z niego znakomitą domową pastę, wystarczy połączyć go z jogurtem naturalnym, niewielką ilością soku z cytryny, cukrem oraz solą i pieprzem.
Tych produktów lepiej unikać
A czego lepiej nie jeść w Wielkanoc? Przede wszystkim tuczących i kalorycznych ciast. Oczywiście jeden mały kawałeczek serniczka jeszcze nikomu nie zaszkodził, ale słodycze mają niestety to do siebie, że trudno poprzestać na ich małej porcji. Dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie dietetycznych przepisów na Wielkanoc, wśród których pojawiają się przepisy na odchudzone serniczki, mazurki i baby. Smakują one niemalże tak samo jak zwykłe, a są jednak znacznie zdrowsze dla ciała i organizmu.