wielkanoc 2022
Canva.com

Jak święta wielkanocne wyglądają w różnych zakątkach naszego kraju?

Wielkanoc zawsze kojarzy się z wiosennymi porządkami, święceniem koszyczka, pysznymi wypiekami, a także z... Tradycyjnymi pytaniami: kiedy można jeść mięso, jak obchodzimy lany poniedziałek, co wkładamy do koszyczka? Te i inne zagadki, co roku powtarzały się w moim rodzinnym domu. Przygotowałam dla was zestawienie tradycji wielkanocnych z różnych regionów Polski. Niektóre mogą was zadziwić!
Reklama

Mówi się, że co kraj, to obyczaj. W Polsce w kwestii przygotowań do Wielkanocy działa zasada, co region, to inny zwyczaj. I właśnie to sprawia, że Polska jest tak piękna i różnorodna. Zobaczcie, co można znaleźć w koszyczkach i na stołach w różnych częściach naszego kraju.

Kujawy, Śląsk i Kaszuby

wielkanoc 2022
Canva.com

Kujawiacy w swoich koszyczkach do święcenia najczęściej mają kraszanki, czyli pięknie wybarwione jaja ozdobione świątecznymi wzorkami. Mieszkańcy tego regionu rozbijają gliniane garnki z popiołem o drzwi domów, aby zapewnić sobie mądrą i kochaną żonę. Popularne w tym regionie są także tzw. przywołówki.

Reklama

W tej zabawie młodzi chłopcy, jak i mężczyźni układają na cześć ukochanych zabawne wierszyki.

Ślązacy natomiast bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii ścisłego postu. W Wielki Piątek nie jedzą mięsa, nie oglądają telewizji, a także nie słuchają radia. Wielkanocną celebrację zaczynają już od Niedzieli Palmowej. Regionalne opowieści mówią, że górnicy połykają kuleczki bazi, aby uchronić się przed chorobami.

Również Kaszubi wierzą, że kuleczki bazi mają tajemną i leczniczą moc. Mieszkańcy ziemi kaszubskiej dekorują swoje domy i mieszkania kwitnącymi witkami, a w Wielki Piątek sadzą drzewa na znak jedności z naturą. Kaszubi mają też swój własny zwyczaj obchodzenia śmigusa-dyngusa. Tam, zamiast polewać się wodą, Kaszubi uderzają się po łydkach jałowcem.

Małopolska i Mazowsze

wielkanoc 2022
Canva.com

Osoby pochodzące z Małopolski bardzo przywiązani są do tradycji wielkanocnych, bowiem to właśnie na tym terenie zwyczaje świąteczne sięgają aż do czasów średniowiecznych. Miejskie legendy mówią o tym, że w nocy Wielkiej Niedzieli mieszkańców Krakowa odwiedzała Siuda Baba, która pilnowała ciepła domowego ogniska. Małopolanie przez lata świętują odpust na Kopcu Kraka.

Mazowsze praktycznie od zawsze jest tyglem kulturowym i zwyczajowym. Tutaj mieszają się wszystkie tradycje świąteczne i coraz częściej czuć powiew nowych zwyczajów zza oceanu, czy z bliskiego wschodu. Jedna z tradycji mazowieckich to spożywanie czerwonego barszczu zamiast białego w trakcie śniadania wielkanocnego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama