Jak rozpoznać u bliskiej osoby, że cierpi na traumę?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jak rozpoznać traumę?
Trauma to bardzo trudne zaburzenie do zdefiniowania. Definiuje się je jako wydarzenie, które ogranicza, zaburza zdolność osoby do radzenia sobie, często wywołując uczucie strachu, bezradności lub przerażenia.
Można je również zdefiniować jako uraz psychiczny, który pojawia się po doświadczeniu lub byciu świadkiem gwałtownego lub traumatycznego wydarzenia. Osoby, które doświadczyły traumy, mogą doświadczać retrospekcji i koszmarów, i często mają problemy ze snem lub jedzeniem.
Najczęstsze objawy traumy
Najczęstsze rodzaje traum to wykorzystywanie fizyczne i seksualne, atak oraz klęski żywiołowe. Objawy traumy obejmują zaburzenia snu, koszmary senne, retrospekcje i natrętne myśli o tragicznym wydarzeniu. Kolejne objawy to: zaburzenia snu, zaburzenia jedzenia, brak apetytu, zawroty w głowie, omdlenia, brak chęci udziału w spotkaniach towarzyskich, panika.
Czy można wyleczyć traumę?
Wyzdrowienie z traumatycznego doświadczenia może być trudne. Istnieje wiele różnych metod leczenia urazów, ale nie zawsze jest możliwe całkowite usunięcie skutków urazu. Aby rozpocząć leczenie po urazie, musisz zidentyfikować przyczynę urazu. Kiedy już wiesz, jaka jest przyczyna, ważne jest, aby znaleźć terapeutę, który ma doświadczenie w leczeniu traumatycznych wspomnień.
Terapeuta pomoże osobie z traumą przetrwać najgorszy stan, a także nauczy mechanizmów radzenia sobie, gdy odczuwamy niepokój lub depresję. Terapia to proces poprawy samopoczucia emocjonalnego i behawioralnego osoby. Może być wykorzystywana do wielu różnych celów, w tym wsparcia emocjonalnego, poprawy umiejętności społecznych, pomocy w lęku lub depresji, i radzić sobie ze stresem.
Terapię można również wykorzystać do nauczania umiejętności radzenia sobie i budowania poczucia własnej wartości. Może być pomocna na wiele sposobów i ważne jest, aby znaleźć terapeutę, z którym czujesz się komfortowo.