Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Kalendarz badań profilaktycznych. Nie zapomnij o tych badaniach

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak nie chorować? Trudno jest przedstawić idealną receptę na to, aby raz na zawsze pozbyć się chorób, dlatego warto przede wszystkim się badać, aby wykryć potencjalne zagrożenia na wczesnym stadium i bardzo szybko się z nim uporać. Poznaj podstawowy kalendarz badań diagnostycznych dla każdej kobiety.

Dlaczego warto się badać?

Celem badań profilaktycznych jest wykrycie choroby na najwcześniej możliwym poziomie i interwencja, czyli leczenie, dlatego zdaniem lekarzy wykonywanie badań profilaktycznych umożliwia długie życie w dobrej formie.

Okazuje się jednak, że tego zdania nie podzielają Polacy. Z badań przeprowadzonych dla USP Zdrowie i tygodnika „Newsweek” wynika, że w Polsce bada się regularnie 59 proc. kobiet i zaledwie 43 proc. mężczyzn.

Osoby, które nie poddają się regularnym badaniom, tłumaczą, że "wolą nie wiedzieć o tym, że są chore". To poważny błąd, bo w przypadku wielu chorób, wczesne wykrycie umożliwia całkowite wyleczenie. Im dłużej więc choroba rozwija się w organizmie bez naszej wiedzy, tym prawdopodobieństw tego, że będzie zdrowi, spada.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jakie badania należy wykonywać?

Powszechnie twierdzi się, że wykonywanie regularnych badań diagnostycznych jest bardzo drogie oraz wiąże się z koniecznością przesiadywania kilkunastu godzin u lekarza. Nic bardziej mylnego. Badania diagnostyczne są refundowane przez NFZ i często wiążą się tylko z krótką wizytą.

Lekarz Agnieszka Król-Krawczyk, specjalistka w zakresie medycyny rodzinnej na łamach "Zdrowie na każdą porę roku" podaje, kiedy i jakie badania powinna wykonać każda kobieta.

  1. Raz do roku: badania krwi i moczu, pomiar ciśnienia, badanie znamion, które pojawiają się na skórze.
  2. Raz na kilka lat: lipidogram, USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej.
  3. Między 20 a 30 rokiem życia: badanie ginekologiczne połączone z cytologią, samobadanie piersi raz na miesiąc oraz coroczna mammografia.
  4. Między 30 a 40 rokiem życia: wizyta okulisty raz na kilka lat, jednorazowe badanie USG narządów rodnych.
  5. Między 40 a 50 rokiem życia: EKG co 3 lata, gastroskopia co 5 lat, coroczne badanie kału na krew utajoną, jednorazowe badanie densytometryczne kości, badanie tarczycy, USG piersi i mammografia co 2 lata.
  6. Po 50 roku życia: USG jamy brzusznej raz na rok, kolonoskopia raz na 5 lat, EKG co roku, badanie ginekologiczne połączone z USG raz na rok, mammografia raz na 2 lata.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł