Canva.com

Kapuśniak podwójny. Zdradzamy sekret smaku babci Jadzi

Dobrą recepturę na kapuśniak zna każda pani domu. Zwykle są to przepisy obecne w naszej rodzinie od wielu lat i dzięki temu przygotowywane na ich podstawie zupy smakują nam wyjątkowo oraz tak, jak w dzieciństwie. Dzisiaj wracamy do tradycyjnych, rodzinnych receptur ponieważ chcemy jeść zdrowo i smacznie.

Kapuśniak przyrządzany ze świeżych warzyw smakuje wybornie i daje energię na cały dzień. Przyrządzony na podstawie mięsnego bulionu jest niezwykle smaczny oraz obfity. W poniższym przepisie występuje koncentrat pomidorowy, który możemy zastąpić pomidorami - wówczas smak naszego kapuśniaku będzie jeszcze bogatszy.

Skąd zaś wzięła się nazwa "kapuśniak podwójny"?

Cały sekret tkwi bowiem w tym, że kapuśniak ów gotujemy dwa razy, przez dwa dni z rzędu - warto wypróbować ten sposób bo dzięki niemu nasza zupa będzie smakować wyjątkowo.

Składniki na pyszny kapuśniak

Na cztery porcje podwójnego kapuśniaku będą nam potrzebne: 1,6 kilograma kapusty, dwie średniej wielkości rzepy, cztery małe marchewki, cztery cebule, pietruszkę, sześć łyżek koncentratu pomidorowego, cztery łyżeczki mąki, sześć łyżek masła, dwa litry mięsnego bulionu, pół szklanki śmietany, dwie łyżki posiekanej natki pietruszki, sól i pieprz.

Przepis na kapuśniak babci Jadzi

  1. Kapustę myjemy w zimnej wodzie, usuwamy środek i szatkujemy. Cebule kroimy w krążki, rzepy oczyszczamy i kroimy w cienkie plasterki. Marchewki i pietruszkę ścieramy na tarce. Wszystkie te warzywa podsmażamy na maśle.
  2. Bulion podgrzewamy na małym ogniu, wrzucamy kapustę i zagotowujemy, dodajemy zrumienione warzywa i gotujemy przez dwadzieścia minut na wolnym ogniu. Na dziesięć minut przed końcem gotowania dodajemy podsmażony koncentrat pomidorowy oraz mąkę także podsmażoną na maśle i rozprowadzoną bulionem. Doprawiamy do smaku niewielką ilością soli i pieprzu. Ugotowany kapuśniak przelewamy do ceramicznego naczynia i wstawiamy na noc do zamrażarki. Następnego dnia rano podgrzewamy i przecedzamy przez sito. Z kapuśniaku wyjmujemy warzywa i ścieramy na tarce. Dodajemy warzywa do zupy i całość jeszcze raz gotujemy. Zupę podprawiamy śmietaną i podajemy z posiekaną natką pietruszki. Smacznego!
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł