Pobudza i jest niezwykle zdrowa. Jak zrobić pyszny, zielony napój?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Poniższy przepis na matcha latte każdemu pozwoli przekonać się do nietypowego smaku zielonej herbaty. Przy pierwszym kontakcie z napojem można być nim nieco zaskoczonym, ale każdy kolejny raz jest lepszy, aż ostatecznie totalnie przepada się dla tego jakże unikalnego kremowego i lekko wytrawnego smaku.
Jak zrobić matcha latte?
Do szklanki lub kubka, naczynia z którego chce się pić gotową matchę, należy wsypać mniej więcej pół łyżeczki zielonego proszku. Od takiej porcji warto zaczynać, potem ewentualnie zwiększając ją z każdym kolejnym parzeniem, by za szybko się nie zrazić, gdyż zbyt duża ilość matchy da mocny posmak, który wielu osobom nie będzie pasować. Matchę zalewa się niewielką ilością gorącej wody. Nie może to być wrzątek, więc po zagotowaniu wody w czajniku najlepiej odczekać jakieś 6-7 minut i dopiero po tym czasie zalać proszek tylko tak, by dało się go wymieszać. Macha latte powinna być mieszana przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego pędzelka. Jeżeli się go nie ma i jak na razie nie chce się go kupować, istnieje opcja zastąpienia go spieniaczem do kawy.
Jakie mleko do matcha latte?
Teraz gdy proszek został już połączony z gorącą wodą i został w niej idealnie rozpuszczony, można dolać kolejną część wody, ale tylko tyle, by pozostało trochę miejsca na dodatek mleka. Macha latte może być spożywana zarówno ze zwykłym mlekiem krowim, jak i dowolnym napojem roślinnym, czyli np. napojem kokosowym, owsianym, sojowym lub migdałowym. Aby wydobyć jej jeszcze lepszy smak, warto trochę ją dosłodzić, niekoniecznie nawet zwykłym białym cukrem, ale np. cukrem trzcinowym lub - dla zaoszczędzenia kalorii - słodzikiem, erytrytolem bądź ksylitolem.
W przypadku korzystania ze spieniacza po dodaniu mleka i słodzika raz jeszcze można spienić napój, by uzyskać jeszcze lepszą konsystencję. Matcha latte może być pita zarówno na ciepło, jak i na zimno.