Podstawą bigosu jest dobra kapusta kiszona. Czyli jaka? Babcia Stasia radzi
Do przeczytania w ok. 2 min.
Nie da się przygotować naprawdę smacznego i aromatycznego dania, niezależnie co by to nie było, jeżeli nie dysponuje się wysokojakościowymi i wyselekcjonowanymi składnikami, obfitującymi w naturalnie występujące w nich aromaty, wartościowe składniki odżywcze i idealny smak. Bigos tworzony jest głównie z kapusty, więc w przypadku tego dania sporo zależy od jakości bazowego składnika. Kapusta powinna być ukiszona naturalnie. Najsmaczniejsza będzie ta domowa, ale jeśli nie miało się okazji jej przygotować, śmiało można posłużyć się gotową kapustą ze sklepu, byleby tylko była to prawdziwa kapusta kiszona, a nie kapusta kwaszona, którą zakwasza się w sposób sztuczny, uzyskując przez to znacznie gorszy smak i gorsze właściwości odżywcze.
Jaka powinna być idealna kapusta kiszona?
Dobra kapusta kiszona wyróżnia się lekko żółtym zabarwieniem, charakterystycznym kwaśnym aromatem i odpowiednim smakiem. Jest oczywiście kwaśna, bo bigos z kiszonej kapusty taki właśnie powinien być, ale przy tym nie czuć w niej żadnego octu, który bywa dodawany do kapusty kwaszonej, czyli tej gorszej i mniej jakościowej. Przed rozpoczęciem gotowania takiej kapusty warto oczywiście spróbować i upewnić się w tym, że ma ona dobry skład i... nie jest zepsuta. Niestety ale nawet kiszone wyroby potrafią stracić termin przydatności do spożycia, a wtedy stają się niejadalne i w żadnym wypadku nie nadają się już do przygotowania bigosu czy żadnego innego dania.
Oczywiście inne składniki również mają znaczenie, ale kapusta jest po prostu najważniejsza. Jeżeli ona będzie wysokojakościowa, bigos z kiszonej kapusty na pewno wyjdzie super smaczny i wszyscy będą się nim zajadać.