Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jak walczyć z chorobą?

29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tego okazji warto przypomnieć, czym jest udar mózgu i jak się przed nim przestrzec. W Polsce z powodu udaru mózgu każdego roku umiera ponad 30 tys. osób.

Światowy Dzień Udaru Mózgu

29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Tego dnia przypominamy o tym, jak bardzo szkodliwe są skutki tej choroby.

Do udaru mózgu dochodzi najczęściej (80 proc. przypadków) wskutek zatrzymania dopływu krwi do mózgu (udar niedokrwienny). Pozostałe 20 proc. to udar krwotoczny, potocznie zwanym wylewem. Jeśli dojdzie do udaru, istotny jest czas. Im szybsza reakcja, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do trwałego uszkodzenia funkcji mózgu. Kluczowe są więc pierwsze godziny.

Wśród niepokojących objawów, które mogą świadczyć o udarze mózgu, wymienia się: problemy z mową i rozumieniem, zaburzenie równowagi i czucia, drętwienie twarzy i opadanie kącika ust, zaburzenie widzenia oraz świadomości, a także ból głowy.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Przyczyny i profilaktyka udaru mózgu

Najczęstszą przyczyną udaru mózgu jest miażdżyca. Wysoki cholesterol prowadzi do zatkania naczyń krwionośnych, przez co krążenie krwi jest w znaczący sposób utrudnione. Do udaru mózgu przyczynia się także nieleczone nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, otyłość nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Aby uniknąć udaru mózgu, należy zmniejszać ryzyko powstania chorób, które bezpośrednio prowadzą do udaru. Chodzi przede wszystkim o miażdżycę, cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. W profilaktyce udaru mózgu warto ograniczyć stres, spożywanie alkoholu, zrzucić kilka zbędnych kilogramów oraz zrezygnować z palenia i dbać o odpowiednią dietę.

Istotne jest także to, aby unikać przetworzonej żywności, używek i napojów z cukrem, a zamiast mięsa wybierać ryby.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł