Taką szarlotkę podaje Ewa Wachowicz — zachwyca smakiem i wyglądem!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Sezon na jabłeczniki i szarlotki
Lato i jesień to czas, kiedy wśród wypieków królują szarlotki, jabłeczniki i tarty z jabłkami. Jabłka możemy zapiekać na cieście kruchym, francuskim, półkruchym, ucieranym i drożdżowym. Smak i zapach świeżo upieczonej szarlotki pozostają na długo w pamięci.
Restauratorzy i gospodarze programów kulinarnych prześcigają się w przepisach na szarlotki i jabłeczniki. Dzisiaj postanowiliśmy wypróbować recepturę Ewy Wachowicz na jej słynną szarlotkę z kratką. Jak smakuje ciasto krakowskiej restauratorki i gwiazdy telewizyjnej? Jest po prostu pyszne! Proste w wykonaniu, bardzo smaczne, a do tego pięknie wyglądające. Polecamy ten przepis na szarlotkę z kratką od Ewy Wachowicz!
Składniki na szarlotkę Ewy Wachowicz
Nadzienie z jabłek
1 kg jabłek
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki namoczonych rodzynek
2 łyżki posiekanych orzechów włoskich
Ciasto
2 szklanki mąki pszennej
½ szklanki białego cukru
120 g zimnego masła
1 jajko
aromat waniliowy
szczypta soli
cukier puder do dekoracji
Szarlotka Ewy Wachowicz — wykonanie krok po kroku
Jabłka obieramy ze skórki, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w dość grubą kostkę lub w ósemki — w zależności od wielkości owoców.
Canva.comOrzechy prażymy na suchej patelni.
Mieszamy pokrojone jabłka z cynamonem, rodzynkami i prażonymi orzechami włoskimi.
Mąkę przesiewamy i mieszamy z cukrem i szczyptą soli. Teraz dodajemy zimne masło i siekamy składniki nożem, siekaczką do kruchego ciasta lub używamy malaksera. Z mąki i masła muszą powstać grudki. Do takiej mieszanki wbijamy jajko i szybko zarabiamy ciasto. Następnie zawijamy je w folię i zostawiamy na 1 godzinę w lodówce.
Schłodzone ciasto dzielimy na 2 części - ⅔ i ⅓. Większą część rozwałkowujemy i ciasto układamy w tortownicy lub formie na szarlotkę nasmarowanej masłem. Na warstwie ciasta układamy nadzienie z surowych jabłek.
Pozostałą część ciasta wałkujemy i kroimy w długie paski szerokości ok. 1 cm. Z paseczków układamy kratkę na wierzchu nadzienia z jabłek.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza, wstawiamy szarlotkę i ciasto pieczemy ok. 45 minut.
Gotowe ciasto posypujemy cukrem pudrem.
W oryginalnym przepisie Ewy Wachowicz wierzch ciasta smarujemy podgrzanym dżemem morelowym, a jedynie brzegi dekorujemy cukrem pudrem. Szarlotka jest przepyszna na ciepło — podana z gałką lodów waniliowych, sosem czekoladowym lub bitą śmietaną, ale także na zimno.
Polecamy ten przepis i życzymy smacznego!