canva.com

Wrzucasz szparagi do zimnej wody? To błąd! Oto sekret gotowania

Od obranej metody gotowania szparagów będzie zależeć ich ostateczny wygląd, smak i oczywiście konsystencja. Jak więc przyrządzić je wprost perfekcyjnie? Jak ugotować szparagi, aby idealnie nadawały się do jedzenia i wszystkim posmakowały?

Jak przygotować szparagi do gotowania?

W pierwszej kolejności kupione szparagi należy dokładnie przebrać i odrzucić od nich te kawałki warzyw, które wyraźnie będą brzydkie i uszkodzone, ponieważ ich gorzkość mogłaby przeniknąć na pozostałe łodygi. Pozostałe opłukuję się pod bieżącą chłodną wodą, a następnie odłamuje od nich twarde i grube końcówki, które wyraźnie odznaczają się od jadalnej części warzywa. W przypadku przyrządzania szparagów białych konieczne jest obranie ich ze skórki. Najlepiej zrobić to w taki sposób, aby nie utracić żadnej części środkowej warzywa. Obieranie lepiej przeprowadzić specjalną obieraczką niżeli nożem. To ważne, aby wraz ze skórką nie usunąć samego jadalnego szparaga, albowiem największa ilość cennych składników odżywczych występuje właśnie pod tym twardszym pokryciem.

Gotowanie szparagów krok po kroku

Po wstępnym przygotowaniu szparagów i obraniu ich ze skórki można przejść płynnie do myślenia o ich gotowaniu. Jak gotować szparagi? Najlepiej krótko i we wrzątku, by maksymalnie skrócić czas obróbki termicznej i zachować pełnię smaku warzyw oraz ich naturalną jędrność i przyjemną twardość. Do wody wlanej do garnka można wsypać szczyptę soli i odrobinę cukru, a gdy zacznie się już gotować, umieścić w niej związane w pąk szparagi i gotować je przez kilka minut. Obróbka na pewno nie powinna trwać dłużej niż dziesięć minut, a zwykle jest krótsza, zwłaszcza w przypadku szparagów zielonych i cienkich, które często już po dwóch czy trzech minutach nadają się do dalszej obróbki.

Kilkuminutowe gotowanie doprowadza do tego, że szparagi stają się al dente, a wtedy należy umieścić je w misce z wodą i kostkami lodu. Gotowanie szparagów zakończone tym prostym krokiem pozwoli uzyskać ich maksymalnie dobry smak. Leżakujące w zimnej wodzie warzywa należy wyciągnąć z wody po paru minutach, gdy zrobią się już miękkie, a na zakończenie odsączyć je na sitku i zjeść lub podać w ulubionej potrawie.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł