canva.com

Zupa szczawiowa przepis babci Kasi: sekret tkwi w jednym składniku!

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak przygotować pyszną zupę szczawiową taką jak robiła Twoja babcia? Zupa szczawiowa babci to tradycyjna polska zupa, która zawsze kojarzy się z dzieciństwem. Przygotowana z kiszonego szczawiu, ziemniaków i jajek, zupa szczawiowa babci to doskonały sposób na ciepły i sycący obiad lub kolację.

Szczaw kiszony - smak i zdrowie

Szczaw kiszony to roślina, która jest znana od wieków i cieszy się popularnością w Polsce. Jest to warzywo o wyrazistym smaku, które często wykorzystywane jest w kuchni. Szczaw kiszony jest również bogatym źródłem witaminy C, magnezu, żelaza i wapnia, co sprawia, że jest bardzo zdrowy i wartościowy. Najlepszym sposobem na włączenie szczawiu do domowego menu jest zupa szczawiowa według przepisu babci Kasi!

Zupa szczawiowa - przepis babci Kasi

Składniki

  • 1 kg kiszonego szczawiu
  • 2-3 ziemniaki
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 jajka
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 l wywaru z kości
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie

  1. Zaczynamy od dokładnego umycia kiszonego szczawiu pod bieżącą wodą.
  2. Następnie, szczawie wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut, aż szczaw zmięknie.
  3. Po 20 minutach dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki.
  4. W osobnym garnku smażymy na maśle cebulę i czosnek, aż staną się szkliste.
  5. Dodajemy mąkę i cukier, mieszając cały czas, aż uzyskamy gładką masę.
  6. Do garnka z kiszoną szczawiu i ziemniakami dodajemy wywar z kości i smażoną cebulę z czosnkiem.
  7. Zupę gotujemy na wolnym ogniu przez około 30 minut.
  8. W międzyczasie gotujemy jajka na twardo, a następnie kroimy je w kostkę.
  9. Gotową zupę szczawiową babci podajemy z pokrojonymi jajkami.

Porada babci Kasi

Zamiast kiszonego szczawiu, możesz również użyć świeżego szczawiu. W takim przypadku pamiętaj, aby dokładnie umyć liście i zalać je wrzątkiem przed użyciem.

canva.com

Możliwe warianty

Zupa szczawiowa to danie, które może być zmodyfikowane na wiele sposobów, dostosowanych do różnych upodobań smakowych. Oto kilka pomysłów na warianty zupy szczawiowej:

  • Zupa szczawiowa z mięsem – do zupy można dodać ugotowane i pokrojone w kostkę mięso, np. z kurczaka, indyka lub wieprzowinę.
  • Zupa szczawiowa z ryżem – zamiast ziemniaków można dodać ugotowany ryż. Taki wariant zupy szczawiowej babci będzie bardziej sycący i idealny dla osób, które nie lubią ziemniaków.
  • Zupa szczawiowa z dodatkiem śmietany – do gotowej zupy można dodać łyżkę kwaśnej śmietany, która nada zupie delikatnego smaku i kremowej konsystencji.

Zdrowotne właściwości zupy szczawiowej babci

Zupa szczawiowa babci to danie, które oprócz swojego wyjątkowego smaku, ma wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Szczaw, z którego przygotowujemy zupę, jest źródłem witaminy C, A, K oraz kwasów organicznych. Zupa szczawiowa babci Kasi jest również bogata w potas, żelazo, magnez i wapń.

Kwas szczawiowy zawarty w kiszonej odmianie szczawiu, reguluje proces trawienia i pomaga w utrzymaniu właściwej mikroflory jelitowej. Dlatego zupa szczawiowa babci Kasi jest idealnym daniem dla osób, które borykają się z problemami trawiennymi i wzdęciami.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł