Mężczyzna prosi wybrankę o rękę w Paryżu - w tle Wieża Eiffla
Canva.com

Czym różnią się oświadczyny i zaręczyny? Co oznaczają te terminy dla narzeczonych?

Oświadczyny, zaręczyny i ślub? A może kolejność jest inna. Kiedy zaczyna się narzeczeństwo? Czy i kiedy prosimy rodziców o rękę ukochanej? Kiedy wybranka otrzymuje pierścionek? Pytań związanych z tradycyjnym początkiem wspólnego życia jest wiele. Jeżeli nie jesteś pewien, czy oświadczyny i zaręczyny to, to samo i nie wiesz, kiedy idziesz do rodziców wybranki, sprawdź nasz poradnik!
Reklama

Co to są oświadczyny?

Najprościej mówiąc, oświadczyny to oficjalna propozycja zawarcia związku małżeńskiego. Jest to moment, kiedy pada najsłynniejsze pytanie świata “Czy wyjdziesz za mnie?” lub “Czy zostaniesz moją żoną?”. 

Kiedy się oświadczyć?

Nie ma sztywnej reguły, która mówi, ile czasu para musi być w związku, aby podjąć decyzję o małżeństwie, ale najczęściej jest to ok. 2 do 3 lat. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej zasady i niektórzy panowie oświadczają się po miesiącu znajomości, inni po 10 latach wspólnego życia. Najważniejsze, aby decyzja była przemyślana, a związek był zgodny i szczęśliwy.

Jak wyglądają oświadczyny?

Reklama

Zgodnie z tradycją, mężczyzna, który się oświadcza, klęka na prawe kolano i prosi wybrankę o rękę. Oświadczyny to bardzo romantyczna chwila i najczęściej odbywają się bez udziału osób trzecich. Zdarza się jednak, że pytanie o wspólne życie pada na imprezie, w restauracji, w samolocie lub w innym miejscu. Coraz popularniejsze są także ekstremalne oświadczyny np. w czasie lotu balonem, nurkowania lub skoku ze spadochronem.

Jeżeli oświadczyny zostaną przyjęte, najczęściej kończą się wręczeniem pierścionka zaręczynowego wybrance. 

Kolejnym krokiem są zaręczyny, które są wzajemnym przyrzeczeniem sobie małżeństwa.  

Romantyczne zaręczyny w otoczeniu przyrody
Canva.com

Kiedy są zaręczyny?

Kiedyś cały obrządek zaczynał się od zaręczyn. Wówczas była to prośba skierowana do rodziców wybranki o zgodę na małżeństwo. Jeżeli mężczyzna otrzymał przyzwolenie, oświadczał się kobiecie i wręczał jej pierścionek zaręczynowy. Tym samym para przyrzekała sobie małżeństwo. Od tego momentu para była już narzeczeństwem. 

Dziś sytuacja wygląda zgoła odwrotnie. Młodzi ludzie często wybierają partnerów bez wcześniejszego błogosławieństwa rodziców, dlatego najczęściej oświadczyny są wcześniej niż oficjalne zaręczyny. 

Reklama

Uroczysty obiad zaręczynowy

Natomiast tradycja uroczystych zaręczyn jest podtrzymywana. Często wiąże się ona z uroczystym obiadem lub kolacją z udziałem młodych i rodziców, a czasem także bliskich przyjaciół i innych członków rodziny.

Do dobrego tonu należy, żeby w czasie zaręczyn wręczyć rodzicom drobne upominki w postaci kwiatów dla mamy i dobrego alkoholu lub słodyczy dla taty. Oczywiście w czasie uroczystości obowiązuje galowy strój — najlepiej elegancki garnitur. 

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama