dieta wegańska
canva,com

Dieta wegańska - mit, czy hit? Wiele osób obawia się o niedobór składników odżywczych

Przejście na jakąś nową konkretną dietę praktycznie zawsze związane jest z chęcią lepszego zadbania o własne zdrowie. Modyfikujemy jadłospis celem dostarczania do organizmu lepszych składników albo po to, by po prostu zyskać więcej energii i motywacji do działania, zacząć efektywnie odżywiać mięśnie i całe ciało lub schudnąć. Zdrowa dieta wegańska w tym wszystkim ma nam pomóc, tylko czy ona rzeczywiście jest taka zdrowa?
Reklama

Większość wegan przyznaje się przecież do regularnego korzystania z suplementów diety, a czy o jadłospisie wymagającym jakiejkolwiek dodatkowej suplementacji można powiedzieć to, że jest on zdrowy?

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Prawda jest taka, że na jakiejkolwiek diecie nie bylibyśmy w dzisiejszych czasach, praktycznie zawsze musielibyśmy korzystać z dodatkowej suplementacji, marząc o wzorowych wynikach badań, perfekcyjnej odporności, wysokim poziomie energii i doskonałym wyglądzie który. Tego wszystkiego praktycznie nie da się uzyskać, gdy bazuje się wyłącznie na samej żywności. Zwróćmy uwagę na to, że produkty, które dziś kupujemy w sklepach, mają znacznie mniej dobrych składników odżywczych niżeli te, które kupowaliśmy kilka lub tym bardziej kilkanaście lat temu, a mało kto z nas może sobie pozwolić na to, by każdego dnia chodzić na bazarek, a mięso kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepikach. Mimo wszystko nadal ta zdrowa dieta wegańska pozostaje znacznie zdrowsza od "zwykłej" diety przeciętnego Polaka z uwagi na to, że naturalnie muszą w niej występować liczne i zróżnicowane produkty roślinne, a im więcej jest w naszej diecie warzyw, owoców, zdrowych tłuszczów i pełnoziarnistych produktów zbożowych, tym wyższa szansa na codzienne zaspokajanie różnych niedoborów.

Odpowiedź na pytanie, czy dieta wegańska jest zdrowa, nie jest więc wcale aż taka oczywista, ale mimo wszystko nie powinniśmy świadomie rezygnować z tej diety z obawy o swoje zdrowie. Odstawienie mięsa większości osób wyjdzie tylko na dobre. Z czasem nauczymy się natomiast w taki sposób modyfikować jadłospis, by tych niedoborów było jak najmniej.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama