Mięso wieprzowe z jajkiem
Canva.com

Jak bezpiecznie kupować mięso? Sprawdź nasze wskazówki

Bardzo często można usłyszeć, że mięso może nam zaszkodzić. Jak zatem my klienci możemy się przed tym ustrzec? Co zrobić, gdy kupione mięso okaże się nieświeże?
Reklama

Mięso bezpieczne to przede wszystkim mięso przebadane przez lekarza weterynarii.

Tylko takie może być dopuszczone do sprzedaży w naszym kraju. Jednak sprawdzenie przez klienta, czy kupowane mięso ma odpowiednie badania, jest bardzo trudne. Tusza zwierzęca dopuszczona do sprzedaży jest stemplowana (przy podziale stempel się ścina), ma też odpowiednie zaświadczenie wydawane przez lekarza weterynarii.

Taki dokument otrzymuje każdy sprzedawca lub właściciel stoiska z mięsem. Ma on obowiązek przedstawić zaświadczenie na żądanie np. sanepidu. My jako klienci możemy poprosić o pokazanie zaświadczenia, jednak sprzedawca nie ma obowiązku okazywania zaświadczenia klientom i może się nie zgodzić. Jeśli odmówi, nie grożą mu żadne konsekwencje. Dla klienta jedynym wyjściem wtedy, będzie poszukanie bardziej życzliwego sprzedawcy.

Lepiej unikać kupowania w miejscach przypadkowych i takich, w których produkty nie są przechowywane w chłodniach czy lodówkach.

Reklama

Przed zakupem mięsa warto je obejrzeć. Jeśli dopiero w domu zaczniemy mieć wątpliwości co do jego jakości, możemy oddać próbkę do miejscowego sanepidu lub powiatowej czy wojewódzkiej inspekcji weterynaryjnej. Innym rozwiązaniem jest oczywiście reklamacja, która jest możliwa wyłącznie za okazaniem dowodu zakupu, np. paragonu. Z oddaniem mięsa nie należy jednak zwlekać, gdyż można to zrobić najpóźniej następnego dnia po zakupie.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama