Jak odmówić pójścia na wesele z klasą, aby nikogo nie urazić? Najlepsze sposoby
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jak odmówić i nie urazić?
Często zadajecie pytanie, czy wypada odmawiać przyjścia na wesele. Oczywiście, że tak, jeśli nie chcemy, nie możemy i nie czujemy się komfortowo w tej sytuacji. Nigdy nie możemy się zmuszać do udziału w wydarzeniach, które w jakikolwiek sposób nas ograniczają i stresują. Odmówienie przyszłym małżonkom swojej obecności należy jednak zrobić elegancko i z klasą, aby poczuli, że pomimo podjętej decyzji wciąż są dla nas ważni.
Savoir-vivre nakazuje, aby przekazać tę informację najlepiej twarzą w twarz. Warto porozmawiać z parą młodą i powiedzieć o swojej sytuacji, nawet, jeśli wynika ona z czysto finansowego powodu. Każde wyjście na wesele wiąże się z kosztami, np. zakupu prezentu, czy odpowiedniego stroju dla dwojga. Bardzo ważne jest, aby udzielić takiej informacji w terminie zapisanym na zaproszeniu weselnym. Nigdy nie unikajmy telefonów, ani prób kontaktu ze strony pary młodej.
To po prostu nieeleganckie.
Trudna sztuka odmawiania i asertywności
Przygotowaliśmy dla was kilka prostych, uniwersalnych i grzecznych powodów:
- Przykro mi, ale nie dam rady pojawić się na weselu. Mam nadzieję, że mimo to będziecie się doskonale bawić.
- Niestety nie mogę przybyć na wesele ze względu na inne zobowiązania lub zaplanowany wyjazd.
- Sprawy rodzinne nie pozwalają mi na przybycie na wasze wesele.
- Ze względów osobistych lub rodzinnych nie mogę się pojawić na Waszym ślubie.
Unikajmy jednak kłamstwa i manipulowania. Lepiej jest porozmawiać szczerze, aby zaburzyć relacji z parą młodych. Wiele osób decyduje się także na spotkanie z nowożeńcami po ślubie i weselu na kawę, czy kolację. W trakcie tego spotkania można złożyć gratulacje, wręczyć niezobowiązujący prezent i porozmawiać.