zatrucie pokarmowe
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak poradzić sobie z zatruciem pokarmowym? Poznaj najlepsze domowe sposoby

Zatrucie pokarmowe to jedno z najczęstszych schorzeń występujących na świecie. Chociaż zazwyczaj jest niegroźne, to najczęściej określane jako bardzo męczące. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby w szybki sposób pozbyć się szkodliwego zatrucia.
Reklama

Czym jest zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe obejmuje zespół objawów, które występują po spożyciu skażonego pokarmu lub po wypiciu zatrutego napoju.

Zatrucie pokarmowe najczęściej wywoływane jest przez bakterie: Campylobacter, Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Listeria, czy Clostridium lub przez różne rotawirusy.

Objawy najczęściej pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po zjedzeniu skażonej żywności i najczęściej obejmują: ból brzucha, biegunkę i wymioty. Tym objawom może towarzyszyć także wysoka gorączka, osłabienie i dreszcze.

ból brzucha
Zdjęcie ilustracyjne Pexels

Sposoby na zatrucie pokarmowe

Reklama

Istnieje kilka sposobów na to, aby poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami. Wielu lekarzy radzi, że jeśli doszło do zatrucia, warto szybko sprowokować wymioty poprzez podrażnienie gardła palcami. Później należy bezwzględnie napić się ciepłej wody, aby uzupełnić niedobór płynów w organizmie. Jeśli wiemy, co było przyczyną zatrucia, należy szybko podać antidotum. W przypadku zatruć toksynami sprawdzi się węgiel, a w sytuacji, gdy doszło do rozwoju bakterii korzystnym rozwiązaniem będzie zażycie nifuroksazydu.

W przypadku zatrucia nie należy powstrzymywać biegunki i wymiotów, bo pozwalają one organizmowi na szybkie pozbycie się toksyn i bakterii. Należy bezwzględnie uzupełniać utracone płyny, przyjmując elektrolity. Podczas zatrucia pokarmowego trzeba unikać tłustych i mocno doprawionych posiłków oraz produktów mlecznych, a także jeść lekkostrawne potrawy takie jak zupy, rzadkie kleiki, czy ugotowane ziemniaki. Pomocne w walce z zatruciem pokarmowym okażą się także krople żołądkowe, napar z rumianku, mięty, krwawnika, rzepiku, pięciornika lub owocu borówki czernicy. Zaleca się także stosowanie probiotyków, które pozwolą odbudować mikroflorę jelit.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama