Zakwas na żurek w słoiku przykrytym pergaminem
Canva.com

Jak przygotować zakwas na żurek

Żur lub żurek kiszony na mące żytniej, to zupa znana jeszcze w czasach szlacheckich. Jest jednym z wyróżników kuchni staropolskiej. W zależności od okazji żurek może być podawany w wersji mięsnej lub postnej. Ale zawsze jego bazą jest zakwas, który powstaje z ukiszonej mąki żytniej. Oto przepis na przygotowanie tradycyjnego zakwasu do żurku.
Reklama

Prawdziwy żurek — tylko na zakwasie 

Prawdziwy polski żurek jest kwaśny i wyrazisty w smaku. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza właśnie procesowi kiszenia, w wyniku którego powstaje zakwas. Żurek podajemy bez śmietany. Jako dodatki najczęściej serwujemy ziemniaki, jajka na twardo, podsmażoną białą kiełbasę lub boczek, a niektórzy dodają twaróg. Doprawiony kminkiem, majerankiem i świeżym chrzanem żurek, to gwiazda wielkanocnego śniadania

Prawdziwy żurek musi być ugotowany na zakwasie z mąki żytniej. Jego wykonanie wcale nie jest trudne, wystarczy przestrzegać kilku zasad. 

Składniki na zakwas do żuru

  • 100 gramów mąki żytniej typ 2000 

  • 1 litr przegotowanej wody

  • 1 skórka z kromki razowego chleba

  • 4 ząbki czosnku

  • 3 liście laurowe

  • 6 ziaren ziela angielskiego 

  • ½ łyżeczki mielonego kminku

Tradycyjny żurek na zakwasie podany z jajkiem na twardo i białą kiełbasą na wielkanocne śniadanie
Canva.com

Jak przygotować tradycyjny zakwas na żur z mąki żytniej 

Żur kisimy w szklanym słoju lub kamionkowym garnku. Ważne, aby naczynie było wcześniej wyparzone.

Do garnka lub słoja wsypujemy mąkę żytnią, przyprawy, ząbki czosnku pokrojone na połówki oraz skórkę z chleba. Wszystko zalewamy chłodną, przegotowaną wodą i dokładnie mieszamy. Słój przykrywamy gazą, lnianą ściereczką lub papierem pergaminowym — zakwas musi oddychać. Do fermentacji niezbędny jest dostęp powietrza. Słój pozostawiamy na tydzień i pozwalamy pracować dobroczynnym bakteriom.

Reklama

Raz dziennie mieszamy płyn czystą łyżką. W tym czasie zajdzie proces gwałtownej fermentacji, którego efektem będzie pojawienie się piany i charakterystycznego zapachu kiszenia. Już po 4 dniach zakwas powinien delikatnie pachnieć kwasem. Gdy fermentacja się zakończy, czyli po około 7 dniach, zlewamy żurek do czystych słoików i odstawiamy do lodówki. Z tak przygotowanego zakwasu możemy gotować naszą ulubioną zupę!

Warto zostawić sobie trochę zakwasu w słoiku i przechowywać w lodówce. Będzie to świetny starter do kolejnego kiszenia żurku.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama