Materac
Canva.com

Jak rozpoznać za twardy lub za miękki materac? Ta wiedza może być bezcenna!

Ze swoim materacem masz do czynienia na co dzień, bo dzień w dzień układasz się na nim do snu, więc teoretycznie powinieneś wiedzieć, czy jest on dla Ciebie dobry, czy też nie. Porady zawarte w tym tekście pomogą Ci to dokładnie ustalić. W oparciu o nie sam zadecydujesz, czy nowy materac 160x200 jest potrzebny do szczęścia, czy wciąż możesz korzystać ze swojego starego materaca, unikając tym samym kolejnego dodatkowego wydatku.
Reklama

Za miękki materac

Nadmiernie miękki materac nigdy nie zapewni Twojemu ciało dogodnego oparcia. Sylwetka będzie się na nim wyraźnie zapadać, co jesteś w stanie nawet dostrzec, nagrywając się w momencie leżenia na materacu lub nawet podczas snu. Pamiętaj, że ciało, które znajduje się w takiej pozycji, nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, albowiem pewne jego części pozostają całkowicie napięte i przykurczone, by utrzymywać inne partie. Już lata temu producenci zaczęli odchodzić od produkowania bardzo miękkich materacy. Dziś nie poleca się ich raczej nikomu, chyba że ma to jakieś szczególne uzasadnienie.

Jaki powinien być idealny materac?

Tak jak dobry materac 160x200 nie może być za miękki, tak nie może być on również za twardy. Nadmierna sztywność jego powierzchni doprowadza zwykle do oparcia całego ciężaru ciała na wyłącznie trzech najbardziej wysuniętych punktach, które potem przez całą noc muszą utrzymywać Twoją wagę, zwłaszcza jeśli raczej nie wiercisz się w ciągu nocy i nie zmieniasz raz przyjętej pozycji do snu.

Reklama

Efekt? Budzisz się gdzieniegdzie pospinany albo wybudzasz się ze zdrętwiałą ręką lub nogą. Taki stan uniemożliwia mięśniom dobrą regenerację. Może doprowadzić nawet do tego, że po całej przespanej nocy będziesz bardziej obolały niż przed nią.

Materac
Canva.com

Zwróć więc teraz uwagę na twardość posiadanego materaca i spróbuj ocenić, czy jest ona dla ciebie dobra.

Reklama

W razie potrzeby zainwestuj w nowy i dobrze dopasowany materac. Pamiętaj, że kupując coś takiego, kupujesz sobie tak naprawdę zdrowy sen, dzięki któremu Twoje życie może naprawdę zmienić się na lepsze.

Bardzo dobry będzie test materaca z wykorzystaniem własnej ręki. Wystarczy położyć się na plecach i wcisnąć dłonie pod plecy. Jeśli będziemy mieć pod spodem sporo miejsca, to oznacza, że materac jest za miękki. Bardzo ważne dla kręgosłupa jest dobre podparcie.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama