Dalie w ogrodzie
Canva.com

Jak uprawiać dalie w ogrodzie i z jakimi kwiatami je zestawiać?

Dalie to różnokolorowe, zachwycające swoją urodą kwiaty ogrodowe, które pochodzą z Ameryki Środkowej. Na świecie możemy spotkać aż 35 odmian tej rośliny. W Polsce jednak najczęściej jest to Dahlia ponnata, Dahlia rosea oraz Dahlia coccinea. Przygotowaliśmy dla was kilka rad, jak sadzić dalie i jak zadbać o ich piękne kwiaty.
Reklama

Dalie mają bardzo zróżnicowane kwiaty. Wysokość tych urodziwych roślin może sięgać nawet 200 cm. W ogrodach możemy spotkać dalie z kwiatami pojedynczymi, półpełnymi oraz pełnymi. Te piękne byliny występują w niezliczonej ilości kolorów. Będą doskonałe do stworzenia kwiecistego trawnika.

Jak sadzić dalie?

Dalie w ogrodzie
Canva.com

Odmiany dalii dzielimy na pojedyncze, pomponowe, kuliste. anemonowe, grzebieniowe oraz kołnierzykowe. Ogrodnicy wyróżniają także dalie dekoracyjne, kaktusowe, półkaktusowe.

Reklama

Zanim zaczniemy sadzić sadzonki, to warto wiedzieć, że ta bylina lubi bardzo nasłonecznione stanowisko. Warto je posadzić w żyznej glebie lub zastosować specjalny drenaż z kamieni, aby ziemia szybko nie wysychała. Ziemia pod sadzonkami dalii powinna być często nawożona i bardzo dobrze spulchniona. Starajmy się je ochronić przed wiatrem.

Dalie sadzimy w ogrodzie pod koniec maja. Wcześniej, w lutym możemy wysiać nasionka dalii do małych doniczek i przechowywać w ciepłym miejscu.

Reklama

Te piękne byliny kwitną od lipca do końca października. Zależnie od wielkości kwiatów, roślinę sadzimy co 30 cm lub co 90 cm. Regularnie usuwajmy przekwitnięte kwiatostany i przycinajmy gałązki. Duże odmiany dalii powinny mieć maksymalnie pięć łodyg. Dzięki temu bylina nie będzie bardzo obciążona, a nam łatwiej będzie o nią zadbać. Uważajmy także na to, aby nie przelać podłoża pod daliami, które mają tendencję do chorowania.

Z jakimi gatunkami przyjaźni się dalia w ogrodzie?

Dalie w ogrodzie
Canva.com
Reklama

Dalie niskie idealnie sprawdzą się w skrzynkach na balkonie, w wielkich donicach w ogrodzie, a także jako dekoracja balkonu, czy tarasu. Średnie dalie najczęściej sadzi się z petuniami, szałwiami, żeniszkami oraz pelargoniami. Pięknie razem wyglądają na rabatach ogrodowych. Wysokie dalie natomiast mogą być naturalnym tłem dla niskich bylin i możemy je zestawić z malwami oraz słonecznikami. Dzięki temu zyskamy cień, np. we wiacie ogrodowej.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama