Babka wyjęta z niebieskiej formy ułożona na białym talerzu
Canva.com

Jaką formę wybrać do pieczenia wielkanocnej babki?

Przejdź do galerii zdjęć
Babka to symbol Wielkanocy — drożdżowa, piaskowa, czekoladowa, czarno-biała, cytrynowa... Niezależnie od smaku i dekoracji wszystkie świąteczne babki łączy jedno — charakterystyczny kształt ciasta, który zawdzięcza specjalnej karbowanej formie. Sprawdź, w jakich formach możemy piec babki i które sprawdzą się najlepiej przy babach drożdżowych, a które przy piaskowych.
Reklama

Formy na babkę — ceramiczne, kamionkowe, szklane, metalowe, silikonowe

Tradycyjne babki z ciasta drożdżowego były pieczone w formach kamionkowych lub ceramicznych z kominkiem (tuleją). Formy takie wymagają bardzo starannego nasmarowania masłem lub margaryną przed nałożeniem ciasta, szczególnie w miejscach przetłoczeń i karbowania. Jeżeli niedokładnie nasmarujemy formę, będziemy mieć problem z wyjęciem upieczonego ciasta. W przypadku takich foremek nie mamy możliwości ich dociśnięcia lub lekkiego rozciągnięcia jak w przypadku stalowych, nie mówiąc już o silikonowych.

Babka upieczona w formie ze szkła żaroodpornego
Canva.com
Reklama

Szklane formy żaroodporne na babki nadają się nie tylko do wypieków, ale także do przygotowania zimnych deserów — przede wszystkim galaretek, puddingów i budyniów.

Foremki metalowe dostępne są w całej gamie kształtów i rozmiarów — pełne, z kominkiem, z dużym i małym karbowaniem. Mogą być wykonane z blachy ocynkowanej, emaliowanej lub ze stali nierdzewnej. Są to foremki uniwersalne, w których możemy piec babki drożdżowe oraz z ciasta piaskowego, a także ciasta jogurtowe, ucierane lub na oleju. Przed pieczeniem również wymagają starannego nasmarowania tłuszczem, nawet jeżeli mają powłokę zapobiegającą przywieraniu.

Wielkanocna babka tuż po wyjęciu z piekarnika w metalowej formie z kominkiem
Canva.com
Reklama

Formy z silikonu gwarantują, że babka “wyskoczy” z nich bez problemu. Szczególnie dobrze sprawdzą się przy babkach piaskowych, na oleju i jogurtowych.

Babka z kominkiem, pełna, wieniec lub keksówka?

Forma na babkę z kominkiem (tuleją) pozwala na upieczenie babki “pustej w środku”, z charakterystyczną "dziurką". Taki kształt mają najczęściej drożdżowe babki wielkanocne. Jest to najpopularniejszy kształt babki w naszym kraju.

Ciasto drożdżowe w ceramicznej formie z kominkiem czeka, aby wyrosło przed pieczeniem
Canva.com
Reklama

Babki z ciasta piaskowego świetnie wychodzą w pełnych formach metalowych i oczywiście w podłużnych keksówkach

Babki piaskowe i drożdżowe udadzą się także w wieńcach. Jak wiadomo najpopularniejsze ciasto pieczone w takiej formie to słynny tort wieniec frankfurcki, ale babki-wieńce prezentują się także bardzo efektownie. 

Babka upieczona w kształcie wieńca
Canva.com

Karbowanie proste, spiralne, a może mozaika?

Formy różnią się także układem charakterystycznych karbowań (przetłoczeń). Mogą być one proste i rozchodzić się promieniście od szczytu ciasta. Ale bardzo efektownie prezentują się również babki spiralne.

Reklama

Ostatnio dostępne są także bardzo ciekawe formy ze zdobieniem w postaci mozaikowych lub roślinnych przetłoczeń. Takie wypieki z pewnością zachwycą gości. 

Babka — nie tylko pieczona

Formy na babkę możemy wykorzystać także do przygotowania innych deserów i dań na zimno. Szczególnie dobrze nadają się do wszelkiego rodzaju galaret i galaretek — słodkich i wytrawnych. W formie na babkę możemy także zrobić budyń oraz ciasta bez pieczenia. np. deser z mascarpone i herbatnikami.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Wielkanocne babki — chce się je zjeść od samego patrzenia!
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama