Irish cofee
Canva.com

Kawa po irlandzku ma ciekawą historię. Jak zrobić ją w zaciszu domowym?

Irish coffee, czyli kawa po irlandzku jest po prostu wyjątkowa. Smaku oraz aromatu dodaje jej irlandzkie whiskey, a bita śmietanka sprawia, że kubki smakowe miłośników kawy szaleją!
Reklama

Kawa po irlandzku - historia

Historia kawy po irlandzku jest długa i skomplikowana, pełna zwrotów akcji. Wszystko zaczęło się od niejakiego Joe Sheridana, który w latach 40. był szefem kuchni na lotnisku Foynes w Irlandii. Pewnej nocy na lotnisko przybyła grupa amerykańskich pasażerów, których samolot musiał zawrócić z powodu złej pogody.

Sheridan postanowił zrobić im specjalną kawę na rozgrzewkę, używając irlandzkiej whiskey, cukru i śmietanki. Kawa tak bardzo przypadła Amerykanom do gustu, że poprosili o nią ponownie, gdy następnym razem będą przejeżdżać przez Foynes.

Reklama

Sheridan w końcu opuścił Foynes i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął pracować w słynnej restauracji w San Francisco, The Buena Vista. To właśnie tam udoskonalił swój przepis na kawę po irlandzku, która szybko stała się hitem wśród mieszkańców. W 1952 roku felietonista San Francisco Chronicle Stanton Delaplane spróbował kawy Sheridana i był pod takim wrażeniem, że postanowił sprowadzić przepis do Stanów.

Wprowadził ją do słynnej kawiarni Peet's Coffee w Berkeley w Kalifornii i szybko stała się ona hitem. Dziś kawę po irlandzku pije się na całym świecie i jest ona podstawą wielu kawiarni. Zazwyczaj przyrządza się ją z mocnej kawy, irlandzkiej whiskey, cukru i śmietanki, a do tego często przyozdabia się ją zieloną koniczyną.

Jak zrobić kawę po irlandzku?

Irish cofee
Canva.com

Kawa po irlandzku to napój kawowy składający się z gorącej kawy, irlandzkiej whiskey i cukru, wymieszany i uzupełniony gęstą śmietaną. Oryginalny przepis przewidywał również szczyptę zielonego crème de menthe, choć dziś zazwyczaj się go pomija. Kawę pije się przez śmietankę, która unosi się na powierzchni.

Reklama

Niezależnie od pochodzenia, kawa po irlandzku stała się popularnym napojem na całym świecie i jest szczególnie popularna w okresie świątecznym i zimowym.

Oto prosty przepis na kawę po irlandzku:

Składniki:

  • 1 filiżanka gorącej kawy
  • 1-2 łyżki stołowe irlandzkiej whiskey
  • 1 łyżka cukru
  • 1/4 szklanki gęstej śmietany, lekko ubitej

Przygotowanie krok po kroku

  1. Wlej gorącą kawę do kubka lub szklanki żaroodpornej.
  2. Dodaj irlandzką whiskey i cukier, a następnie mieszaj, aż cukier się rozpuści.
  3. Wylej śmietankę na kawę i natychmiast podawaj.
  4. Smacznego!
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama