Czy używanie budzika jest szkodliwe? Mamy dla Ciebie złą wiadomość
Do przeczytania w ok. 2 min.
Czy używanie budzika jest szkodliwe?
Specjaliści mają zróżnicowane opinie dotyczące tego, czy powinno się używać budzika. Nie ulega wątpliwości, że osoby, które mają w odpowiedni sposób ułożony swój dzień i chodzą spać oraz budzą się o tej samej porze, nie potrzebują budzika.
W dobie XXI wieku, gdy każdy człowiek działa w sposób wielozadaniowy i zabiera pracę do domu, nasz organizm jest bardzo przemęczony. W takim wypadku używanie budzika, aby wstawać o odpowiedniej godzinie, możemy być jedynym rozwiązaniem. Jeśli będziemy używać go w odpowiedni sposób, nie powinniśmy ponieść szkodliwych skutków ubocznych.
Przestawianie budzika jest bardzo szkodliwe
Eksperci medycyny snu ostrzegają przed bardzo częstym błędem, który jest popełniany przez Polaków. Chodzi o przestawianie budzika, zaraz po przebudzeniu. W praktyce wygląda tak, że osoba, która używa budzika, po usłyszeniu chce sobie jeszcze pospać przez kilkanaście minut i czeka na kolejny sygnał.
W efekcie takie zachowanie sprzyja jeszcze większemu zmęczeniu. Organizm wchodzi w płytką fazę snu, a to skutkuje tym, że pojawia się jeszcze większe uczucie niedospania i niewyspania. Przestawianie budzika ma też negatywny wpływ na nasz układ nerwowy i układ hormonalny.
Z punktu widzenia medycyny snu, ustawianie kolejnych drzemek co kilka minut sprawia, że próbujemy zasnąć i nasz organizm nie jest w stanie wejść w głęboki sen, więc nie wypoczywamy i nie wstajemy. Nasz mózg dostaje mylne sygnały - mówi dla Dzień Dobry TVN ekspertka medycyny snu Magda Kaczor.
Istotny jest także sygnał budzika, który powinien być raczej delikatny. Gwałtowny sygnał podnosi bowiem ciśnienie i poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.