kobieta trzymająca kwiaty na dzień kobiet
canva.com

Kiedy jest Dzień Kobiet? Sprawdź, skąd wzięło się to święto

Dzień kobiet, to międzynarodowe święto obchodzone 8 marca. Początkowo to data 28 lutego kojarzyła się ze świętem pań, a wydarzenie to zapoczątkowano już w 1909 roku. Od tamtej pory coraz huczniej obchodzono to święto, aż po dziś dzień. Marzec stał się tym samym poniekąd bardzo kobiecym miesiącem i wręcz symbolem tego kobiecego święta. A skąd wziął się właściwie Dzień Kobie? Jaka jest jego historia?
Reklama

Dzień Kobiet w Polsce kiedyś

Kiedyś, Dzień Kobiet w naszym kraju obchodzono szczególnie w zakładach pracy. Ale na wyjątkowe traktowanie w tym dniu, mogły liczyć także panie w szkołach, a także w najważniejszych urzędach.

Największym symbolem tego dnia był goździk – to w kwestii kwiatów. Ale były też drobne prezenty i chyba takim najbardziej popularnym były rajstopy. Kto w tych czasach ofiarowuje je kobiecie z okazji jej święta? Seksowna bielizna – owszem. Ale rajstopy? Teraz to rzadkość.

No i goździk też zamienił się w tulipana, a w zasadzie to nawet i w różę. Choć panowie rozpieszczają swoje panie w dniu ich święta i często ofiarowują im większe bukiety – bardzo zróżnicowane.

kwiaty na dzień kobiet
canva.com

Skąd wziął się Dzień Kobiet?

Reklama

Aktualnie Dzień Kobiet jest bardzo komercyjnym świętem. Można wtedy nieźle zarobić na sprzedaży kwiatów, smakołyków w kształcie serca czy drobnych, kreatywnych upominków.

Ale kiedyś było zupełnie inaczej.

Zaczęło się tak naprawdę od tego, że aż 15000 kobiet zdecydowało się walczyć o swoje prawa zarówno związane z ekonomią, jak i z polityką. Ich przemarsz przez ulice w Nowym Jorku odcisnął w historii poważne piętno.

Te początki związane ze świętem kobiet były zatem bardzo istotne w związku z tą walką o kobiece prawa. Sam przemarsz zainicjował kolejne kobiece protesty, które przynosiły rezultaty. Teraz, Dzień Kobiet jest świętem, kiedy wszystkie panie przypominają sobie o tym, jak bardzo są silne i ile potrafią zdziałać. Często spotykają się wówczas na różnych manifestacjach, ale też po prostu świętują swój dzień w gronie innych kobiet.

Kobieta to siła. Sukces jest kobietą. I każda niezależna kobieta powinna o tym pamiętać. Nie tylko w Dzień Kobiet – czyli 8 marca.

Reklama
Autor - Monika Ludkiewicz
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ludkiewicz@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama