Czerwony Kapturek z baśni dla dzieci stoi w lesie.
Canva

Nie czytaj baśni dzieciom!

Wszystkim wydaje się, że baśnie są idealne dla dzieci. To nieprawda! Sami wychowaliśmy się na historiach o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku czy Królewnie Śnieżce, mimo tego, nie powinniśmy czytać ich maluchom. Sprawdź, dlaczego lepiej wybierać inną lekturę. Zobacz też, na co warto zwrócić uwagę, wybierając książki dla dzieci. Wbrew pozorom nie jest to łatwy wybór.
Reklama

Baśnie nie są dla dzieci!

W czasach kiedy baśnie powstawały oraz były spisywane — nie przeznaczano ich do opowiadania dzieciom. To były historie dla dorosłych. Wyjaśniające pewne zjawiska i sytuacje, niemniej jednak mroczne i dość okrutne.

W dzisiejszych czasach wiele baśni na szczęście ocenzurowano, zdarza się jednak, że do książek dla dzieci, trafiają oryginalne wersje. Wtedy maluchy poznają historie pełen krwi i przemocy.

Królewna Śnieżka z baśni dla dzieci trzyma w ręku czerwone jabłko.
Canva

Baśnie — nieodpowiednie wzorce

Reklama

Może kiedyś wartości promowane w baśniach były czymś pożądanym — przybywa książę i ratuje królewnę. Teraz jednak takie podejście się nie sprawdza. Pokazywanie dzieciom, że dziewczynki mają czekać, aż przybędzie jakiś wybawca, zamiast wziąć sprawy w swoje ręce, to nie najlepszy pomysł.

Również sposób przedstawienia macochy w baśniach jest niedopuszczalny. Za każdym razem, są one tam czarnymi charakterami. Teraz jest dużo rodzin patchworkowych i pokazywanie kobiet, które zostają macochami w taki sposób, nie jest właściwe.

Baśnie są pełne okrucieństwa

Niestety, w czasach, kiedy powstawały baśnie, przemoc była na porządku dziennym. To nie są spokojne historie, w których ptaszki śpiewają i wszyscy tańczą. Pojawiają się sceny, w których ludzie obcinają sobie ręce albo nogi.

Reklama

Źli bohaterowie są z reguły ukarani w spektakularny sposób, na przykład zostają obtoczeni w smole. Śmierć jest tam na porządku dziennym.

Dziecko się boi, siedzi obok misia i chowa głowę w ramionach.
Canva

Jak wybrać książkę dla dzieci?

Koniecznie trzeba zapoznać się najpierw z jej treścią. Klasyka dziecięca nie zawsze jest dobrym wyborem, wiele rzeczy jest już przestarzałych.

Zawsze trzeba sprawdzać, czy w książkach nie pojawia się przemoc, nieodpowiednie słownictwo, czy postawy, które budzą wątpliwości.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama