Ozdobny parawan pokojowy – czy warto?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Ozdobny parawan – jak go wykorzystać?
Parawanu sprawdzi się jako:
- dekoracja – wykonany z zaplatanej wikliny czy płótna parawan, może być rewelacyjnym uzupełnieniem aranżacji. Wprowadzi do wnętrza artystyczny charakter, a w sypialni pomoże wykreować nastrój romantycznego buduaru.
- przepierzenie – za pomocą parawanu przedzielisz pokój i odseparujesz wybraną strefę. Możesz w ten sposób oddzielić kuchnię od jadalni lub kącik do pracy od reszty salonu.
- zasłona – parawan pomoże Ci przesłonić miejsca w mieszkaniu, które niekoniecznie zasługują na uwagę gości. Przed wzrokiem odwiedzających ukryje kuchenny bałagan, przybrudzoną ścianę czy kocie kuwety.
- element zwiększający prywatność – jeśli po Twoim domu biegają dzieci, a okna sypialni lub łazienki wychodzą na ulicę, parawan może przydać się jako ochrona przed niepożądanym wzrokiem podczas kąpieli czy przebierania się.
Parawan pleciony – lekkość w stylu boho
Wyplatane parawany wykonane są z rattanu, wikliny lub słomki.Parawany wykonane z siatki mają artystyczny charakter, kojarzą się też z ezgotycznymi krajami i upalnym klimatem. Są wręcz stworzone do wnętrz w stylu boho – wspaniale wyglądają w towarzystwie pęków suszonej trawy, plecionych koszy i naturalnych tkanin. Bardziej stonowane modele będą też pasować do wnętrz klasycznych, skandynawskich, japandi i minimalistycznych.
Parawan drewniany – naturalne piękno
Parawany wykonane z drewna przybierają bardzo różne oblicza. Często spotykane są monumentalne parawany orientalne, wykonane z ciężkich rzeźbionych paneli. Będą pasować do wnętrz kolonialnych i orientalnych, a eksperymentatorki mogą wprowadzić je także do aranżacji eklektycznej.
Większą popularnością cieszą się parawany z drewna lekkiego i jasnego. Te proste, nieco surowe, dobrze zaprezentują się we wnętrzach pełnych naturalnych materiałów i funkcjonalnych mebli – np. w rustykalnych, boho czy scandi. Drewniane parawany o białej barwie i smukłej sylwetce idealnie wpasują się w subtelne i nostalgiczne wnętrza prowansalskie.
Parawan z materiału – malownicza elegancja
Parawany pokryte materiałem stwarzają dużą swobodę, jeśli chodzi o wzory i kolory. Można na nich wykonać dowolne nadruki np. florystyczne, zwierzęce czy geometryczne. W przypadku niektórych parawanów występuje możliwość uprania tkaniny – chodzi o modele, w których jest ona naciągana na stelaż.
Materiałowe parawany w zasadzie będą pasować do każdego wnętrza – grunt to wybrać odpowiedni wzór. Motywy roślinne i zwierzęce są dość uniwersalne, sprawdzą się zarówno we wnętrzach boho, jak i klasycznych czy glamour. Z kolei parawany pokryte geometrycznymi wzorami mogą być świetnym uzupełnieniem aranżacji glamour i art déco.
Parawan z metalu – klasyczne, nowoczesne i awangardowe
Ciekawy rodzaj parawanu o wielu obliczach. Złote, ażurowe konstrukcje często kojarzone są ze stylem art déco i pojawiają się w eleganckich, pełnych rozmachu wnętrzach. Niektóre modele posiadają wbudowane w panele lustra – dzięki takiemu rozwiązaniu parawan może optycznie powiększyć przestrzeń, a także stać się akcesorium typu dwa w jednym.
Metalowe parawany występują także w nowoczesnych wersjach. Często wykonane z ciemnego metalu, a ich skrzydła nie posiadają wypełnienia. Ze względu na swoją surową elegancję pasują do wnętrz industrialnych, minimalistycznych i nowoczesnych.