Sprawdź, jakie produkty są szkodliwe dla kotów
Canva.com

Uważaj na te produkty spożywcze! Są szkodliwe dla twojego kota

Kochamy mruczki, uwielbiamy je głaskać i karmić przysmakami. Decydując się na posiadanie kota, musimy mieć świadomość, że zwierzęciu należy zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę. Wiąże się to między innymi z ograniczeniem naszemu pupilowi dostępu do szkodliwych dla niego produktów spożywczych. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Wśród pokarmów zakazanych w kociej diecie znajdują się niektóre owoce i warzywa, słodycze i nabiał!
Reklama

Produkty szkodliwe dla kotów — nabiał

Koty nie piją krowiego mleka! Mleko i produkty mleczne są dla tych zwierząt szkodliwe! Choć do dziś pokutuje przekonanie o miseczce mleczka dla kota, absolutnie nie możemy karmić tych zwierząt mlekiem, ponieważ nie trawią one laktozy. Koty są mięsożernymi drapieżnikami, dlatego ich dieta to przede wszystkim odpowiednio zbilansowane karmy mięsne i rybne z dodatkiem aminokwasów (w tym tauryny) i składników mineralnych (tzw. popiołu). Mleko krowie nie występuje w naturalnym kocim jadłospisie. 

Mleko jest szkodliwe dla kotów. Te zwierzęta nie piją mleka
Canva.com

Kakao i czekolada są dla kotów trujące

Reklama

Wszystkie produkty zawierające lub powstające z kakao są szkodliwe dla kotów. Im więcej kakao w produkcie, tym jest on bardziej trujący dla naszego pupila. Czekolada (szczególnie gorzka czekolada o wysokiej zawartości miazgi kakaowej) też może zaszkodzić kotu. Kakao zawiera teobrominę, która może powodować uszkodzenie wątroby i nerek. Jednorazowy kontakt zwierzęcia z niewielką ilością czekolady nie jest śmiertelnie niebezpieczny, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, że nasz kotek rozsmakuje się w słodyczach. Dla młodych zwierząt już jedna kostka czekolady może być toksyczna. Dlatego po zjedzeniu czekolady trzeba obserwować mruczka. Powinna zaniepokoić nas pozycja chorego kota, którą zwierzę przyjmuje kiedy cierpi.  

Reklama
Koty nie powinny jeść kakao ani czekolady
Canva.com

Warzywa i owoce niebezpieczne dla kotów

To, co zdrowe dla człowieka, nie zawsze służy zwierzętom. Właściciele kotów szczególną uwagę powinni zwrócić na owoce i warzywa, do których dostęp mają podopieczni. Dla kotów szczególnie niebezpieczne są cebula i czosnek. Cebula jest dla kotów trująca w każdej postaci — surowa, gotowana, suszona. Zawiera związki siarki, które atakują czerwone krwinki i w efekcie może nawet dojść do anemii. Dodatkowo po spożyciu cebuli koty mogą mieć biegunki, wymioty i podrażnienia błony śluzowej.

Reklama

Równie niebezpieczne są czosnki (czosnek biały, czosnek niedźwiedzi oraz zwykły szczypiorek). Nawet skubanie szczypiorku może doprowadzić do zatrucia. 

Cebula jest trująca dla kotów, także dymka
Canva.com

Dużą ostrożność musimy zachować także w przypadku winogron i rodzynek. Te produkty są dla kotów groźne i zwierzęta nie powinny ich podjadać, ani się nimi bawić. Winogrona zawierają toksyny, które uszkadzają kocie nerki. Nie wiadomo, która substancja ma takie działanie, ale po zjedzeniu winogron koty mogą przechodzić ciężką biegunkę, która może prowadzić do odwodnienia, a nawet śmierci. 

Reklama
Winogrona i rodzynki są trujące dla kotów
Canva.com

Czy tylko ludzkie jedzenie szkodzi kotom? Nie! Musimy uważać także na rośliny w domu i ogrodzie!

Reklama
Źródło: koty.pl
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama