Post ścisły
Canva.com

Przygotuj się na Wielki Piątek. Post ścisły – co to jest i kogo obowiązuje?

Przed nami najważniejsze dni przed Niedzielą Wielkanocną. Wielki Piątek to ważny dzień dla wszystkich wiernych kościoła chrześcijańskiego. Wówczas obowiązuje ścisły post. Czym różni się od zwykłego postu i jak należy go przestrzegać? Sprawdziliśmy.
Reklama

Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. To czas, w którym wierni kościoła katolickiego powstrzymują się od jedzenia mięsa, a także ograniczają liczbę posiłków w ciągu dnia. W trakcie ścisłego postu można jeść produkty pochodzenia zwierzęcego i jeden raz zaspokoić głód do syta.

Kto musi przestrzegać zasad postu ścisłego?

Post ścisły
Canva.com

Ścisły post obowiązuje każdego katolika. Episkopat Polski wydał rozporządzenie, które określa jasno wiek wiernych, którzy muszą go przestrzegać.

Reklama

Zasady postu ścisłego:

  • post nie obowiązuje wiernych poniżej 14. roku życia
  • wstrzemięźliwość od mięsa powinny zachować osoby od 14. do 60. roku życia
  • ścisły post obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia
Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty. - Kodeks Prawa Kanonicznego

Post jakościowy i ilościowy

post ścisły
Canva.com

Post jakościowy nazywany jest także wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych. W trakcie postu wierni nie spożywają potraw mięsnych oraz rosołu. Można jednak jeść ryby, produkty typu: mleko, jajka. Post ilościowy natomiast polega na ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia.

Reklama

W trakcie postu wierni mogą spożywać trzy posiłki - dwie lekkie porcje oraz jedną do zaspokojenia głodu. czyli do syta.

Warto wiedzieć, że w kościele rzymskokatolickim, papież lub biskup może udzielić dyspensy od postu. Dyspensa jednak nie obowiązuje w Środę Popielcową, ani w Wielki Piątek.

Wiele osób pyta, czy w Niedzielę Wielkanocną obowiązuje post. Wierni kościoła w tym świątecznym dniu mogą spożywać wszystkie pokarmy, zachowując jednocześnie umiarkowanie w jedzeniu i piciu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama