Boczniaki
Canva.com

Samodzielna hodowla boczniaków. Od czego zacząć?

Boczniaki to grzyby cenione nie tylko ze względu na delikatny charakterystyczny smak, ale również ze względu na niezwykle dużą zawartość wartościowych składników. Są źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B oraz wielu minerałów, m.in. potasu, cynku, żelaza czy wapnia.
Reklama

Nic zatem dziwnego w tym, że sięgamy po nie bardzo chętnie. Z całą pewnością warto zainteresować się samodzielną hodowlą tych wyjątkowych grzybów, zwłaszcza że całe przedsięwzięcie w gruncie rzeczy nie jest zbytnio skomplikowane.

Od czego zacząć samodzielną hodowlę boczniaków?

Podstawową kwestią jest oczywiście znalezienie odpowiedniego miejsca oraz zakup niezbędnych akcesoriów. Boczniaki w naturalnym środowisku rosną przede wszystkim na terenach zalesionych i tym samym nieco wilgotnych oraz znajdujących się w cieniu. Odpowiedni poziom wilgoci będzie zatem kwestią esencjonalną. Doskonałym miejscem na hodowlę boczniaków będzie pomieszczenie nieco ciemne, w którym będziemy w stanie zapewnić grzybni od 10 do 20 stopni Celsjusza.

Jakie podłoże do boczniaków?

W sklepie ogrodniczym można bez najmniejszych problemów zakupić specjalne podłoże zwane balotem, które będzie już zaszczepione grzybnią boczniaka.

Reklama

Takie rozwiązanie należy do najłatwiejszych i nie wymaga samodzielnego szczepienia. Obok balotu należy umieścić zbiornik z wodą, która będzie zapewniać odpowiedni poziom wilgoci. Nie należy grzybni podlewać, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia. Już po dwóch tygodniach na balocie zaczną pojawiać się pierwsze boczniaki, a po kilku grzyby będą gotowe do zbiorów. Należy pamiętać o tym, by zbiory rozpocząć w momencie, gdy charakterystyczne lejkowate kapelusze zaczną się prostować.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama