śmiech
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Śmiech to zdrowie. Każdy głupi Ci to powie

Przejdź do galerii zdjęć
"Śmiech to zdrowie, każdy głupi Ci to powie" - brzmi staropolskie i często powtarzane przysłowie. Okazuje się, że z punktu widzenia medycyny częste śmianie się wykazuje wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych, o których powszechnie się nie mówi.
Reklama

Czym jest śmiech?

Istnieje 180 rodzajów śmiechu. Najczęściej śmiejemy się, gdy coś nas rozbawiło. Śmiech jest to więc normalna reakcja na zabawne wydarzenia, które dzieją się w naszym życiu. O tym, że warto się śmiać, traktuje oddzielna nauka "gelotologia". Śmiech ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, bo rozładowując napięcie, pomaga przezwyciężyć wszelkie trudności, jednocześnie stając się najbardziej przyjemnym lekarstwem.

Reklama

O tym, że śmiech jest bardzo istotny w naszym życiu i wykazuje dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia, świadczy także pewne ćwiczenie, które powinnaś wykonać, gdy dopada Cię jesienna chandra. Włóż między zęby ołówek lub kredkę, żeby wymusić sztuczny uśmiech. Nawet taka forma "radości" sprawi, że za chwilę znacząco się rozluźnisz i poczujesz znacznie lepiej.

śmiech
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Dlaczego warto się śmiać?

Podświadomie każdy z nas wie, że śmiech jest zdrowy i warto się śmiać.

Reklama

Gdy jednak postawimy pytanie, dlaczego warto się śmiać, wiele osób ma nie lada kłopot, aby wymienić chociaż kilka merytorycznych argumentów.

Pozytywne właściwości śmiechu.

  • Zmniejsza stres. Najlepszą metodą walki ze stresem jest wybuchnięcie ogromnym śmiechem. Badania naukowe jasno pokazują, że śmiech zmniejsza wydzielania, tzw. „hormonów stresu" i sprzyja relaksowaniu się organizmu.
  • Pobudza wydzielaniu endorfin, które poprawiają samopoczucie i łagodzą ból. Nie bez przyczyny wielu lekarzy stosuje gaz rozweselający w czasie różnych terapii.
  • Dotlenia organizm. Głośny śmiech sprawia, że więcej powietrza dociera do naszego mózgu, a my czujemy się pełni sił i jesteśmy gotowi do wykonania powierzonej nam pracy.
  • Wspiera odporność. Wiele osób zadaje sobie pytanie — jak nie chorować w okresie jesienno-zimowym. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wystarczy pośmiać się kilka minut dziennie. Im więcej śmiechu, tym więcej limfocytów i endorfin wykazujących działanie przeciwzapalne.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: śmiech
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama